Mehmetçik’te durum vahim: Borç belediyenin boyunu aştı!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Mehmetçik Belediye Başkan adayı Cemil Sarıçizmeli, mevcut başkanın 8 belediye meclis üyesinin 7’si ile kavgalı olduğunu söyleyerek devlete ödemeleri gereken toplamda 2 buçuk milyon TL borç olduğuna dikkat çekti. Sarıçizmeli, dış piyasaya olan borçların miktarının ise bilinmediğini söyledi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Mehmetçik Belediye Başkan adayı Cemil Sarıçizmeli göreve gelmeleri halinde önceliklerinin Mehmetçik Belediyesi’nde 3 yıldır yapılamayan bütçe çalışmalarını hayata geçireceklerini ve sürdürülebilir bir yapı oluşturarak denk bütçe kuracaklarını belirtti. Mehmetçik Belediyesi’nde birçok mali sorun olduğunu kaydeden Cemil Sarıçizmeli, Lefkoşa Türk Belediyesi ile aynı sorunları yaşadıklarını ifade etti. Borç miktarı bakımından LTB ile eşit seviyede olmasalar da nüfus gereği yaşanan sorunların denk görülebileceğini vurgulayan Cemil Sarıçizmeli, Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in kolektif çalışma yerine bireysel çalıştığını söyledi. Mehmetçik Belediye meclisinde bulunan 8 üyenin 7’siyle Adalıer’in kavgalı olduğunu açıklayan Sarıçizmeli, Adalıer’in seçimi kazanması halinde Mehmetçik’te bir düzelme olmayacağını belirtti.

YATIRIM BORCU 1 MİLYON TL
Mehmetçik Belediyesi’nde uzun bir süreden beridir çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmadığına dikkat çeken Cemil Sarıçizmeli, bu kurumlara olan borçların 1 milyon TL’yi bulduğunu ifade etti. 29 Haziran’dan sonra Mehmetçik Belediyesi’ni şeffaf ve denetlenebilir bir yapıya kavuşturacaklarını kaydeden Sarıçizmeli, halkın ödediği her kuruşa sahip çıkılacağına vurgu yaptı. Devlete ödemeleri gereken toplamda 2 buçuk milyon TL borç olduğuna dikkat çeken Sarıçizmeli, dış piyasaya olan borçların miktarını bilmediğini söyledi. Dış piyasaya olan borçları bir an önce yapılandırmak gerektiğini belirten Sarıçizmeli, devlete olan borçlarda da önceliklerinin çalışanlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları olduğunu sözlerine ekledi.

OTELLERDEN EKSİK VERGİ ALINIYOR!
Çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını devletten para alarak ödeyeceklerini anlatan Cemil Sarıçizmeli, devletten borçlanacakları bu parayı 15 yılda geri ödemeyi planladıklarını ifade etti. Bu borcu daha kısa zamanda ödemenin mümkün olmadığını dile getiren Sarıçizmeli, “Keşke daha güçlü bir mali yapı oluşturup bu borcu daha kısa zamanda ödeyebilsek” dedi. Bölgedeki otellerden alınması gereken vergi miktarlarının azaltılıp tahsil edildiğini açıklayan Sarıçizmeli, “Bu otellerden daha yüksek vergi alınması gerekiyor ama tahsil edilmesi gereken miktarın altında vergi alınıyor” dedi.

TEMEL HİZMETLER VAHİM DURUMDA
Mehmetçik Belediyesi’ne ait çöplüğe de değinen CTP-BG Mehmetçik Belediye Başkan adayı Cemil Sarıçizmeli, çalışanların günde 13-14 saat çalıştırıldığını ama 8 saat üzerinden ödendiğini söyledi. Bunun da çalışanlarda moral bozukluğu yarattığını dile getiren Sarıçizmeli, temel hizmetler vahim durumda. Çöpler düzenli toplanmıyor. Otellerden ciddi miktarda çöp geliyor. Evlerden toplanan çöpler vahşice çöplüğe bırakılıyor. Rüzgarın yayılmasıyla birlikte pis kokular Mehmetçik’i esir alıyor. Çöplük yandığı için başka bir yere taşımak mümkün değil. Gömmeyi planlıyoruz. Belirlenecek başka bir alana çöplük oluşturacağız ve bu çöplük halkı etkilemeyecek yerde olacak. Bu sayede Mehmetçik köyü çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak” dedi.