Erk: Hedefimiz Kıbrıs sorununu çözmek, öznemiz Kıbrıslı Türkler!

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, ana hedeflerinin Kıbrıs sorununu çözmek olduğunu belirterek, “Öznemiz Kıbrıslı Türklerdir” dedi. Federal bir Kıbrıs hedefine toplumu taşıyacak tek partinin CTP olduğunu söyleyen Erk, Derviş Eroğlu tarafından yönetilen UBP ve DP’ye gönderme yaparak, “Biz şahıs değil, kitle partisiyiz. Başka partiler gibi bir kişinin kuyrukçusu değiliz” dedi. CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, Kanal SİM’de yayınlanan ve Meyil Adakul’un sunduğu Öğlen Postası isimli programa katılarak değerlendirmelerde bulundu.

SİBER’İN ADAYLIĞI AYAKTA ALKIŞLANDI
Dün akşam gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısı hakkında detaylı bilgi veren Kutlay Erk, yoğun bir süreç yaşandığını söyleyerek adaylarını oybirliği ile belirlemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sibel Siber’in adaylığının Kıbrıslı Türklere ve bütün Kıbrıs’a hayırlı olmasını dileyen Erk, aday olmayacağını partiye ileten Talat’ın da partinin ve adayın yanında olacağını söyledi. Talat’ın desteğine her zaman ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Erk, bunun çok önemli bir katkı olduğunu ifade etti.

GÖREVİMİZ ADAYIN ETRAFINDA KENETLENMEKTİR
“Katılan tüm üyelerin oybirliği ile alkışlar arasında adayımız Sibel Siber olarak belirlendi” diyen Erk, toplantıda bir gerginlik olmadığını tabii ki fikirlerin söylendiğini ve tartışıldığını ki zaten PM’nin bu amaçla toplanan bir organ olduğunu belirtti. Her cumhurbaşkanlığı seçimini kendi konjonktürü içinde değerlendirip aday belirlediklerini söyleyen Erk, “Bir defa ittifak adayını destekledik diğerinde de kendi adayımızı belirlerdik. Tek aday olduğu için her zamanki gibi açık oylama yapıldı. Her aslanın gönlünde bir başkası yatar bunlar tartışılır ve bir sonuç üretilir. Üç aday tartışıldı ve PM günün sonunda adayı belirledi. Artık gönülde yatan aslan değil, PM’nin onayladığı adayımız vardır. Tabanın eğilimi PM’nin belirlediği adaydır. Şimdi görevimiz adayımızın etrafında kenetlenmektir” dedi.

EROĞLU VE ÖZERSAY’IN ADAYLIĞI
Sorulan soru üzerine olası diğer adayların durumunu değerlendiren Genel Sekreter Kutlay Erk, Derviş Eroğlu’nun aday olacağını düşündüğünü söyledi. Eroğlu’nun kasım ayına kadar adaylığını açıklamayacağını söyleyerek sağ partilerin aday çıkarma çalışması yapmasının önüne geçtiğini de ifade eden Erk, sağ partilerde adayların organlarda belirlenmediğini ve Eroğlu’nun şuan bu iki sağ partiyi askıda tuttuğunu kaydetti. Kudret Özersay’ın ise aday olmayacağını düşündüğünü belirten Erk, Özersay’ın tutumunu Denktaş’ın Nail Atalay’ı aday olarak ileri sürme senaryolarına benzetti.

CTP TABANI NE DİYOR?
Parti tabanının eğilimi konusunda da bilgi veren Genel Sekreter Kutlay Erk, bu konuya Lefkoşa örgütlerinin birkaç ay önce PM’ye yazdığı mektupla açıklık getirdi. Erk şöyle konuştu:
“Son seçimlerin ardından taban tavana bir mesaj vermişti. Hatta PM’ye bir yazı da gönderdi. Bu tartışmaları bırakın, parti ve hükümetin başarısı için bütünlükle çalışmalıyız, parti kimsenin değil, hepimizindir denildi. Lefkoşa’nın bütün örgütlerinden imzalı bir mektuptu bu. Taban bu süreç içinde görüşlerini belirtti ve belirlenecek adayın arkasına düşme azmini gösterdi. Dün akşam PM toplantısında söylenen de aynen bu yönde oldu. Sonuna kadar adayımızın arkasında olacağız denildi.”

SİBEL SİBER’İN ROTASI NE OLACAK?
CTP-BG’nin adayı Sibel Siber’in rotasının ne olacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Genel Sekreter Kutlay Erk, aday belirleme süreci içerisinde seçilecek adayın niteliklerine ve kampanyalarda öne çıkması gerekenler konuları örgütler içerisinde tartıştıklarını ve genel kamuoyu yoklamasında da bu yönde sorular yer aldığını belirtti. Ham olmak üzere ellerinde veri tabanı olduğunu kaydeden Erk, Kıbrıs sorununun kampanya süresinde adayın birinci konusu olacağını ancak ülkenin diğer sorunları üzerinde de birtakım çalışmaları olacağını belirtti. Eğitim, sağlık, çevre, sosyal yaşam konularında adayın ne düşündüğünü halkın bilmek istediğini vurgulayan Erk, “Anayasaya göre herhangi bir yetkisi olmadığı halde vatandaş, seçeceği insanın diğer sorunlara da ilgi duymasını istiyor” dedi. Erk bu durumun hükümetin ya da partilerin işlerine karışılsın anlamına gelmediğini de vurguladı.

KIBRIS SORUNU VE MÜZAKERELER
Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı da değerlendiren Erk, “Daha önce de söylediğim gibi bir arpa boyu yol alınmadığı gibi cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar da bir adım ileri gidilemeyecek” dedi. Önümüzdeki günlerde yeniden masaya oturacak tarafların niyetinin sorunu çözmeye yönelik değil yeni temsilciyi masaya dahil edecek bir seans niteliği taşıyacağını kaydetti. Ekim’de en fazla iki defa toplanılacağını belirten Erk, Eroğlu’nun Kasım’da da seçime gidiyorum diyerek müzakereleri tatil edeceğini söyledi.

CTP DEĞİL, KIBRISLI TÜRKLER KAZANACAK
Nisan 2015’te gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hayati önem taşıdığına dikkat çeken Erk, Kıbrıs Türk halkının bir beş yıl daha kaybetme gibi bir lüksü olmadığını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı:
“Ana hedefimiz Kıbrıs sorununu çözmektir, öznemiz de Kıbrıslı Türklerdir. Federal çözümle Kıbrıs’ın sahiplerinden biri olarak yaşamak için çözümü gerçekleştirmek üzere çabamızı sürdüreceğiz. Bu hedefe insanlarımızı taşıyacak tek parti Cumhuriyetçi Türk Partisi’dir. Biz şahıs değil, kitle partisiyiz. Sorumluluklarımızı ekipler halinde taşırız. Başka partiler gibi bir kişinin kuyrukçusu değiliz. Kadrolarımızla yola çıktık. Amacımız, hedefimiz bellidir ve bunu elde edene kadar ekip ruhumuzla çalışacağız. Halkımızın iç sorunlarını da çözmek için yolumuza devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini CTP değil, Kıbrıslı Türkler kazanacak. Geçen defa bir kişi kazandı ama halk kaybetti, şimdi adayımız kazanacak ve halkımız kazanacak.”