CTP Gençlik: Doğuş Derya yalnız değildir!

CTP Gençlik Örgütü, milletvekili Doğuş Derya’ya sosyal medyada yapılan seviyesiz saldırılarla ilgili açıklama yaptı. “Doğuş Derya yalnız değildir” diyen gençler, milletvekili Derya’nın tarihsel gerçekleri ortaya koyan konuşmasını çarpıtarak linç girişimini örgütleyen isimlerin kokuşmuş zihniyetlerini lanetledi.

Açıklama şöyle:

Milletvekilimiz Doğuş Derya’ya karşı başlatılan seviyesiz, şiddet içeren linç çalışması asla kabul edilemez. Fikirler eleştirilebilir. Bu, demokrasinin en büyük getirilerindendir. Ancak tarihsel gerçekleri de ortaya koyarak yapılan bir konuşmanın bazı çevreleri rahatsız etmesinden dolayı; milliyetçi, faşizan duygularını ve erkeklik egolarını tatmin etmek için yapılan ağza alınamayacak hakaretler ve şiddet içeren yorumlar asla kabul edilemez.

Savaş hiçbir zaman tek taraflı olmaz. Savaşın hiçbir zaman bir galibi olmaz çünkü savaş gerçekleştiği coğrafyadaki çevreyi, insanları ve tüm diğer canlıları yok eden bir durumdur. Ne yazık ki adamız yakın tarihinde birçok insanlık suçuna tanıklık etmiştir ve bu insanlık suçlarını cesurca, yüksek sesle dile getiren Doğuş Derya da her zaman olduğu gibi faşist, milliyetçi kesimin hedefi haline gelmiştir. Ne yazık ki tecavüz tarih boyunca bir savaş aracı olarak kullanılmış, ‘düşmanı’ yıpratmak ve zayıflatmak için en önde gelen yöntemlerden biri olmuştur. Kıbrıs’ta da kadınlar savaşın kurbanlarından olmuş ve 1974 yılında adada yaşayan tüm toplumlar çok büyük acılar çekmiştir. Bu tarihsel gerçeklerin hasıraltı edilmesi herhangi bir toplumu güçlendirmez aksine insan haklarına duyarsız, nefret söylemi ve şiddete meyilli nesiller yetişmesinin önünü açar.

Doğuş Derya’nın tarihsel gerçekleri ortaya koyan bu konuşmasını çarpıtarak ona karşı linç girişimi örgütleyen UBP milletvekili Zorlu Töre ve Doğuş Derya’ya hakaretler yağdıran KKTC Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, Eski Tarım ve Orman Bakanı Kenan Akın, Rauf Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça ve diğer kişilerin kadınları küçültücü, cinsiyetçi, tecavüzü ve erkek egemenliğini yüceltmeye çalışan, bunu bir ‘üstesinden gelme şekli’ olarak gören, kokuşmuş zihniyet kabul edilemez. Doğuş Derya yalnız değildir. CTP Gençlik Örgütü olarak, insan ve kadın haklarının savunucusu olan ve bunu açık yüreklilikle yüksek sesle savunmaktan korkmayan milletvekilimiz Doğuş Derya’nın yanındayız.

Başak Ekenoğlu
MYK Üyesi
CTP Gençlik Örgütü (a)