CTP-BG Gazimağusa Milletvekili CTP-BG Kültür Komitesi Başkanı ve Meclis Kültür Komitesi Üyesi Dr. Arif Albayrak’ın Dünya Sanat Günü dolayısıyla yaptığı açıklama

15 Nisan günü bu yıldan itibaren DÜNYA SANAT GÜNÜ olarak kutlanıyor. Dünya Plastik Sanat Dernekleri’nin (AIAP) Meksika’da yapılan 17. Genel Kurulunda bu karar, Leonardo Da Vinci’nin doğum gününe atfen alınmıştır. Sanatçılar için özel olan bu günde,  Dünya Sanat Günü’nde, gerek ülkemizde gerekse yurt dışında yaşayan tüm sanatçılarımızın ve dünya sanatçılarının her gününün mutluluk ve barış içinde olmasını ve sanatlarını özgür ortamlarda yapabilmelerini dileriz.

Tarihlerin 15 Nisan 2012’yi gösterdiği bu günde ülkemizdeki ekonomik, sosyal ve siyasal durumun işaret ettiği parametreler hiç de iç açıcı değildir. Haliyle kültür ve sanat da bundan nasibini almaktadır. Biz ülkemiz sanatçılarının bu özel gününü yürekten kutlarken, ülke sanatının özerk bir yapılanma ile sanatçılar tarafından yönetilmesini ve yönlendirilmesini dilemekteyiz. Böyle bir günü kutlarken, Lefkoşa’nın merkezinde buram buram tarih kokan binaların Başsavcılık veya Fakülte binaları olması değil, çağdaş bir Sanat Müzesi olması gerekliliğinin anlaşılmasını istiyoruz. Bir ülkede tiyatro binasının olmazsa olmaz olduğunun fark edilmesini ve tiyatronun da özerk bir yapı ve anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Sanatçımıza değer vermek sadece bir günle sınırlandırılmamalı. Kendi kültürümüz ve sanatımız okullarımızda okutulmalı, sanatçılar yaşarken hatırlanmalı, onların adını caddelerde, alanlarda veya kültür merkezlerinde yaşatmalıyız. Kenan Evren adıyla sokak isimleri kendi sanatçımıza bir hakarettir aslında. Sinema sanatında son derece güzel ürünlerimiz ortaya çıkmaktadır. Bunların değerlendirilmesi, gerekli desteğin verilmesi şarttır.  Tüm sanat üretimlerinin desteklenmesi, bunların toplumla ve dünyayla paylaşılması oldukça önemlidir. Eserlerin Türkiye’de Pazar bulması ve sergilenmesi, yabancı dillere çevrilerek dünya ile buluşturulması devlet politikası olmalıdır. Bestecilerimizin ürettiği eserler artık dünyada korsan bir şekilde kopya edilmektedir. Telif hakları konusunda ilerleme kaydetmemiz şarttır.Bu konuda eksik hangi yasa varsa onlar acilen ele alınmalıdır. Ancak Meclis’te ivediliği istenen yasaları hep birlikte görüyoruz. Ne yazık ki toplum için kıskacı daraltıcı, ekonomik yaşamı zorlaştırıcı dayatma karar ve yasalar öncelik almaktadır.

Boş nutuklarla veya kuru kokteyllerle böyle bir gün kutlanmamalı. Sanatın içeriği ve gücü anlaşılarak davranılmalıdır. Böyle bir günü kutlarken, çok daha donanımlı ve kendi ülkemizin sanatçılarının “kültür ataşesi” olduğunu görmek isterdik. Başbakan ve Kültür Bakanı’nın Zeytinlik Köyü’nün en otantik restoranlarında kendi ülkemiz sanatçıları ile akşam yemeğinde buluştuğunu görmek isterdik.

Bugün ülkemiz ve dünya sanatçıları için özel bir gün.  Tüm sanatçılarımızın birlik ruhu ile kenetlenmesinin önemini, Kültür Sanat Örgütleri Birliğini (KÜSÖB) kurmalarının ülke için anlamını, umudunu asla yitirmemesi ve aydın tavrını asla unutmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatarak bu özel gününü kutluyorum.

 

Dr. Arif Albayrak

Gazimağusa Milletvekili

CTP-BG Kültür Komitesi Başkanı ve

Meclis Kültür Komitesi Üyesi