Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Örgüt Sekreteri Niyazi Düzgün, CTP’nin 12 Ekim’de yapılacak olan Tüzük Kurultayı’nda yeni tüzüğün onaylanması halinde bunun ülke siyasetine örnek olacağını söyledi. Düzgün, CTP-BG’de hazırlanan yeni tüzük hakkında bilgiler verdi.

22. Kurultay’da partiyi yeniden yapılandırma kararı aldıklarını dile getiren Düzgün, 2 yıldan beridir gerek parti içi gerekse parti dışı kesimlerle görüşme yapıp yeni tüzüğü hazırladıklarını anlattı. Partiyi yeniden yapılandırırken sadece CTP’lilere değil, tüm ülke siyasetine örnek olmak istediklerine vurgu yapan Niyazi Düzgün, “Kurumsal bir yapı, siyaset üreten, belgeye, bilime, araştırmaya dayalı bir mekanizma kurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Düzgün, bu tüzüğü hazırlarken yurt dışından siyasi partilerin de yapılanmalarının incelendiğini kaydetti.

ÜYE YAPISI DEĞİŞMELİ
Ellerinde hali hazırda bir tüzük bulunduğunu ve bu tüzüğün kötü bir tüzük olmadığını belirten Niyazi Düzgün, buna rağmen mevcut tüzüğün günün ihtiyaçlarına cevap vermediğini söyledi. Üye yapısında kesinlikle felsefe değişimine gidilmesi gerektiğinin altını çizen Düzgün, bir bireyin partiye üye olurken hedefinin kişisel çıkar sağlamak değil, toplumun demokratik, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimi için siyasal mücadele yapma olacağını dile getirdi. Ülkedeki sağ partilerin üye yapılarının şu an bu şekilde olduğunu anlatan Niyazi Düzgün, liberal kültürün insanları bireyselleştirdiğini ve toplumsal gelişim yerine bireysel yarar peşinde olduğunu savundu. CTP’deki “Birleşik Güçler (BG)” konseptinin partiye iyi bir ivme kazandırdığını belirten Düzgün, yeni tüzükte BG konseptinin nasıl olacağının da düzenlendiğini vurguladı. Toplum bütününe yarar sağlayacak insanları siyasete kazandırmak gerektiğini ifade eden Düzgün, şimdiki tüzüğün yeterince cevap vermediğini ve bu konuda yeni açılımlar olacağını vurguladı.

SİYASAL DÜŞÜNCEMİZDE SORUN YOK
CTP’nin liberalleştiğine yönelik söylentilere de açıklık getiren Niyazi Düzgün, partinin tüzüğünde sosyalizmin görüş felsefesi olarak benimsendiğini ve farklı bir akımın söz konusu olmadığını söyledi. Tüzük Kurultayı’nın Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkileyebileceğine dair görüşün bazı kesimlerde hakim olduğunu fakat Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek aday üzerinden yapıldığı için Tüzük Kurultayı’nın bu seçimleri etkilemesinin mümkün olmadığını kaydeden Düzgün, bu konuda rahat olduklarını ve belirlenen tarihte Tüzük Kurultayı’nın yapılacağını duyurdu.

HADDİNİ AŞAN KONUŞMALAR DİSİPLİNE
Özellikle yerel seçimlerin ardından parti üyelerinin sosyal medyada haddini aşan eleştirilerde bulunduklarını anlatan Düzgün, bu tarz konuşmaları yapanların disipline sevk edileceklerini söyledi. CTP’yi yuvaları olarak gördüklerini kaydeden Düzgün, eleştiri yapmak isteyenler için parti içinde gerekli zemini hazırladıklarını ancak buna rağmen eleştirileri partiye gelip yapmak yerine sosyal ortamlarda yapmayı tercih ettiklerini ifade etti.

GÖREV SINIRLANDIRILMASI
12 Ekim’de yapılacak olan Tüzük Kurultayı’nda yeni tüzüğün onaylanması halinde parti adına görev yapan milletvekili ve belediye başkanlarına 3 dönem sınırlaması geleceğinin altını da çizen Düzgün, bu tüzüğün birilerinin lehine ya da aleyhine düzenlenmediğini vurguladı. Ülkedeki siyaset kalitesini artırmak için Siyaset Akademisi kuracaklarını anlatan Düzgün, “Siyasetin yenilenip ruh kazanması gerekir. Amaç partiyi yapılandırıp kurumsallaştırmak ve ileriye taşımaktır. Bunun tartışılması bile topluma yarar getirir” dedi. Yeni tüzükte parti ilkelerinin yeniden belirlendiğinin altını çizen Düzgün, tüzüğün amacının günün koşullarına göre düzenlendiğini ve üyelerin nasıl davranmaları gerektiğinin de eklendiğini belirtti.