CTP yeni tüzüğü tartışmaya açtı

22. Kurultay’da partiyi yeniden yapılandırma kararı alan Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP), 12 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştireceği Tüzük Kurultayı’nda delegelerin onayına sunulacak olan Taslak Tüzük tartışmaya açıldı. Örgüt Sekreteri Niyazi Düzgün’den alınan bilgiye göre yedi bölümden oluşan 42 sayfalık tüzükte, kuruluş ve ilkeler, üyelik, partinin örgüt yapısı, seçimlerde adaylık, mali işler ve parti defterleri, çeşitli hükümler ve tüzük ile ilgili hükümler yer alıyor. Partinin resmi web sitesinden de paylaşılan Taslak Tüzük, bin 200 adet basılarak delegeye ulaştırıldı. 5 Eylül 2014 tarihine kadar üyelerin önerilerinin alınacağı belirtildi.

TÜZÜKTE ÖNE ÇIKAN MADDELER
Partinin yeniden yapılandırılması hedeflenen yeni tüzükte yer alan önemli maddeler arasında partinin ilkeleri, gücü, amacı, etik değerleri, çalışma prensipleri, parti örgütlerinin yeniden yapılandırılması ve görevlerin zaman sınırlaması olacak. Değişikliğe göre parti başkanı, ilçe başkanları, merkez yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanları 3 dönemden fazla aynı görevi yapamayacak. Başkan yardımcılıkları veya gölge kabine gibi yenilikler de tartışmaya açılan maddeler arasında. Yeni tüzüğe göre ayrıca örgüt yapısı ve üyelik koşullarında da değişikliğe gidilecek.

İLÇELERDE TOPLANTILAR BAŞLADI
Ekim ayında onaylanacak tüzük için ilçe başkanları bölgelerinde bilgilendirme toplantıları yapmaya başladı. Partililerin ilgi gösterdiği toplantılarda tüzük maddeleri tartışmaya açıldı ve öneriler toplandı. Çağın gerektirdiği şekilde yenilenen tüzük hakkında bilgilendirme toplantıları, 18 Ağustos Pazartesi saat 20.00’da Güzelyurt İlçe Lokali’nde, 25 Ağustos Pazartesi saat 20.00’da Girne İlçe’de, 28 Ağustos Perşembe saat 20.00’da Lefkoşa İlçe’de ve 03 Eylül Çarşamba saat 20.00’da Mağusa İlçe’de yapılacak.