Siber: Spor ambargosunu aşmak için çalışmalar yürüteceğiz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, barışa ve çözüme “Evet” diyen bir halka spor ambargosu uygulanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu vurguladı. Siber, “Kendimizi anlatabildiğimiz ölçüde anlaşılacağımız gerçeğinden hareketle, sesimizi duyurmak için daha büyük çaba ortaya koymalıyız. Kendi sporcularımızın dünyaya açıldığını görmek istiyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanlığına da düşen görevler var” dedi. Siber, ambargolardan şikayet ettiğimizi ama mevcut liderliğin spor ambargosu konusunda yeterince aktif çalışmadığını söyledi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber dün Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’ni ziyaret ederek Başkan Ogün Genç Kaçmaz ve beraberindeki yönetim kuruluyla görüştü; Nisan ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için görüş alış verişinde bulundu.

TRANSFERLERİN KURUMSALLAŞMASI ÇABASINI DESTEKLİYORUM
Ülke sporunun geldiği son nokta ve içinde bulunduğu sorunların tartışıldığı görüşmede Siber, göreve gelmeleri halinde toplumu yakından ilgilendiren tüm sorunlarda çalışma grupları oluşturacaklarını ve bu grupların içerisinde sporun da yer alacağını açıkladı. Bu şartlar altında yaşayan toplumların kendi ülkelerinin sesini spor ve kültürleriyle de duyurabilmelerinin önemine değindi. Siber, “Kendi sporcularımızın uluslararası müsabakalarda yarıştığını görmek istiyoruz. Bunun için çok çalışacağım. Bu yarışlarda yer almamız, ülkemize ödüller kazandırmamız kendimize duyduğumuz özgüveni de artıracak” diye konuştu. Bugün spor kulüplerinin içinde bulunduğu zor şartların iyileştirilmesi ve yurt dışı sporcu transferlerinin kurumsal bir yapı içinde gerçekleşmesi için yapılacak çalışmalara destek vereceğini ifade eden Siber, “Spor kulüplerimiz, sadece sportif anlamda değil, aynı zamanda bizim toplumsal kimliğimiz ve aidiyetimiz açısından da önemlidir. O yüzden yaşatılmaları gerekmektedir. Bir de ülkemizde köklü spor politikalarını hayata geçirmeliyiz. Bu konuda da reformlara ihtiyacımız vardır.” dedi.

DEĞİŞİM ZİHİNLERDE BAŞLADI, DIŞ DÜNYAYA AÇILMALIYIZ
Kıbrıs Türk halkı olarak 2004 yılında yapılan referandumda yüzde 65 ‘Evet’ oyu vererek dünyaya açılma isteklerini duyurduklarını vurgulayan CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıslı Türklerin artık dış dünyaya açılmaları gerektiğini, bu arzunun toplumda var olduğunu, değişimin zihinlerde başladığını ve birçok değerli insanımızın da sınırları aşıp büyük işler başardığını belirtti. Uluslararası medyada Kıbrıslı Türklerin sesini duyuracak haberlerin yer alması gerektiğine de değinen Siber, Kıbrıslı Türklerin Avrupa’da seslerini duyurma amacıyla yapacağı çok işi olduğunu vurguladı. Bu yönde KKTC Cumhurbaşkanı’na büyük görev düştüğünün altını çizen Siber, Cumhurbaşkanı’nın dünya tarafından tanınan toplum liderliği unvanı bulunduğunu ve bu unvan kullanılarak birçok kapının açılabileceğini söyledi.