Siber: Müzakerelerde katılımcı bir yapı oluşturacağız

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber müzakere sürecinde artık tek adamcılık devrinin kapanacağını ve bunun yerine her partiden bir temsilcinin yer alacağı, uzman akademisyenlerle birlikte çalışma grupları oluşturacaklarını bu sayede katılımcı bir yapı yaratarak müzakere yürüteceklerini söyledi. Müzakere sürecinin sadece lidere bağlı olmaması gerektiğini ifade eden Siber, “Zayıf bir ekiple, tek kişiye bağlı müzakerecilik bizi bir yere götürmez” diye konuştu.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret ederek adaylığıyla ilgili görüş alış verişinde bulundu. Siyaset ve siyasetçiye güven duymanın çok önemli olduğunu anlatan Siber, Kıbrıs Türk halkının artık siyaset kurumuna olan güvenini yitirdiğini kaydetti. Siber, “Fakat buna rağmen hepsi aynıdır dersek siyasete girip önemli işler başarmak isteyenleri ürkütürüz. Halkımız, temiz siyaseti kendine ilke edinen, samimi, dürüst ve halka hizmet etme heyecanı duyanları, geçmiş başarı öykülerini de dikkate alarak kararını verecektir” dedi.

ULUSLARARASI KAMUOYUNU AYAĞA KALDIRMALIYDIK
CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, geçtiğimiz günlerde bir adayın insanlarımıza seçim propagandasında korku vermeye çalıştığını söyledi. Siber, yakın tarihinde göç ve göçmenlik hikayeleri olan halkımıza, ‘Beni seçmezseniz sizi KKTC’den gönderecekler’ veya ‘Bu köy verilecek, yine göçmen olacaksınız’ dendiğini ve bu sayede halkın endişeye sevk edildiğini belirtti. Modası geçmiş ve doğru olmayan bu yöntemlerin hala kullanılıyor olmasının düşündürücü olduğunu vurgulayan Siber, “Müzakere masasında etkin olmak, uluslararası kamuoyu tarafından anlaşılabilir olmak, barış dili kullanmak önemlidir. Bizi masada güçlü kılar. Aktif bir müzakere dönemi gerekiyor. Rum lider Anastasiadis masayı terk etti. Oysa masayı terk etmek hiç de kolay değil. Çünkü masayı terk eden suçlanır. Ama uluslararası kamuoyundan bir suçlama yok. Hâlbuki burada uluslararası kamuoyunu bu yönde ayağa kaldırmalıydık. Krizlerin çözüm yeri masadır. Ama bizim sesimiz çok çıkmadı maalesef” dedi.