CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının maaşsız kalmasından Bulutoğluları kadar hükümetin de sorumluluğu olduğunu belirtti Başbakan Küçük’e ‘LTB konusunda ne yapmayı düşündüklerini” sordu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşanmakta olan maaş krizinin kabul edilemez olduğunu belirterek, krizden Başkan Cemal Bulutoğluları kadar Başbakan İrsen Küçük’ün de sorumlu olduğunu bildirdi.

Emeğiyle geçinen belediye personelinin aylardır geç ödendiğini, sosyal güvenlik primlerinin yatırılmadığını bugün şubat ayının 14’ü olmasına rağmen maaşların ödenmediğini anımsatan Yorgancıoğlu, “Başkent belediyesinin geldiği durum içler acısıdır. Lefkoşa halkı da, LTB personeli de bunu hak etmiyor” dedi.

Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın göreve geldiği günden beri belediye kadrosunu gereksiz yere şişirdiğini, bunun getirdiği mali külfeti azaltmak adına belediye vergilerini artırdığını ve başkentte hayatı daha da pahalı hale getirdiğini anlatan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yapılan zamların çare olmadığını ve belediyenin batma noktasına geldiğini vurguladı.

“Belediyenin bu hale gelmesinde Cemal Bulutoğluları kadar ona göz yuman, denetim yapmayan İçişleri Bakanlığı ve hükümet de sorumludur” diyen Yorgancıoğlu, gelinen aşamada Başbakan İrsen Küçük’ün ve hükümetin nasıl bir öngörüsü olduğunu sordu.

Yorgancıoğlu, “Hükümet LTB’deki soruna el atmak zorundadır. Yüzlerce çalışanın ekmek parasıyla ve geleceğiyle oynanırken bu ülkenin Başbakanı bir köşeye çekilerek sorumluluktan kurtulamaz” ifadesini kullandı.

Özkan Yorgancıoğlu, LTB çalışanlarını eyleme ve greve götüren sürecin iyi izlenmesini de isteyerek, Belediye Başkanı’nın çalışanlara ve sendikaya yönelik tehditlerinin de suç olduğunu belirtti.

“Cemal Bulutoğluları yasaları, ILO sözleşmelerini, hukukun üstünlüğünü bilmiyor olabilir. Ama birinin ona bunları hatırlatması, öğretmesi lazım” diyen Yorgancıoğlu, eğer bunu hükümet yapmayacaksa  belediyede gerginliğin artacağını CTP-BG’nin de buna seyirci kalmayacağını söyledi.

 

CTP Basın Bürosu