CTP-BG Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin UBP’li meclis üyeleri tarafından
yapılan önerileri değerlendirdi. Kuntay, zaman kazanmak ve hedef şaşırtmak için yapıldığını belirttiği önerilerin
yasal zemini olmadığını vurguladı.

Siyasi olarak zaman kazanmak için bir yıl bekledikten sonra ortaya çıkan Lefkoşa Türk Belediye’sinin UBP’li meclis üyelerinin önerileri yasal zemin barındırmamaktadır ve dolayısıyla güven duyulacak öneriler değildir. 12 üyenin imzasını taşıyan öneriler, hedef şaşırtmaktan başka bir şeye hizmet etmemektedir. Öneriler incelendiğinde yaratılan imaj, belediyenin 194 kişinin istihdamı nedeniyle battığı yönündedir. Oysa belediyeyi batıran bu kişiler değil usulsüz ve yasadışı yapılan borçlanmalardır. Üstelik aydınlatılmayı bekleyen bir diğer husus da 10 milyon sterlinlik borçlanmanın bir kısmının cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eroğlu için kullanılmış olduğu iddialarıdır.

Sadece kendi hatalarından kurtulmaya ve yasadışı borçlanmaları yasal zemine oturtmaya çalışan UBP’li üyeler, suçu kağıt üzerinde bırakmaya, yaptıkları yasa dışı borçlanmaları kamufle etmeye çalışmaktadır. CTP-BG’li belediye meclis üyelerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucu, Sayıştay raporlarının yasal işleme konulmasını önermeyen ve gayri yasal işlemlerin hukuka gitmesini savunmayanların önerileri gayriciddi olarak bulunmuştur. Bu tespitleri yapanlar çoğunlukları olduğu halde neden zamanında tedbir almadılar? Kaldı ki bu insanları istihdam edenler yine kendileridir, şimdi kalkmış bu insanları kurban ediyorlar. Personel fazlalığına odaklanarak ihmal ve kusurlarını kamufle etmeye, gündem saptırmaya çalışıyorlar.

Mali ve idari yönden yasadışı yöntemler nedeniyle batan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde atılacak tek adım suçluları adalete teslim etmektir. Yargı, gerçekleri kamuoyu için ortaya çıkarmalı, temiz bir başlangıç için yapanın yanına kalmayacağını göstermelidir.

 

 

Hakan Kuntay

CTP-BG MYK – Yerel Yönetimler Sekreteri