Hükümet icraatları İskele’de anlatıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi ilçelerde sürdürdüğü toplantılara dün İskele’de devam etti. Hükümet çalışmaları hakkında bilgi verilen toplantıda, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıya milletvekillerinin yanı sıra MYK üyeleri de katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantıda katılımcıların soruları yanıtlandı, sorunlar ve öneriler not edildi.

SORAKIN: YENİ POLİTİKALARLA SORUNU AŞACAĞIZ
Açılış konuşmasını yapan Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, hükümete gelinen bu dönemde yaşanan talihsizliklere değinerek Türk Lirası’nın değer kaybından yaşanan sorunlarla baş edilmeye çalışıldığını, zor bir dönemden geçildiğini belirtti. Ülkenin ciddi bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirten Sorakın, hükümetin tüm çabasının sivil toplum, sendika ve paydaşlarla ortak hareket ederek dar boğazı aşmak olduğunu söyledi. Meselenin toplumsal olduğunu vurgulayan Sorakın, tüm kesimlerin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ederek, 1 Ocak’tan bu yana Türk Lirası’nın yüzde 80’e yakın değer kaybına uğradığını, yıllık enflasyon beklentisinin yüzde 40 olduğunu söyledi. “Anlayış birliği içinde bizden kaynaklanmayan bu sorunları aşmaya çalışacağız” diyen Sorakın, bu krizin altından kalkacak politikaları üretecek olan partinin de CTP olduğunu söyledi. Üreterek, ürettiklerimizi pazarlayarak, yeni politikalarla bu sorunu aşacaklarını söyleyen Sorakın, Kıbrıs sorununda ise federal çözüm dışında bir seçeneğin bulunmadığını belirtti. Sorakın partinin bu amaçla çalışmalarını sürdüreceğini vurguladı.

NAMİ: TEK AMACIMIZ HALKIN UCUZ ENERJİYE KAVUŞMASI
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ise bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmaları aktardığı konuşmasında özellikle Kıb-Tek ve elektrik konusunda yapılan yoğun çalışmalardan bahsetti. Enerji ve elektrik fiyatlarının komşularımıza ve gelir seviyemize göre son derece pahalı olduğunu aktaran Nami, fiyatların Türkiye’den üç kat pahalı olduğunu, Rum tarafında ise maliyetlerin aşağı yukarı aynı olduğu halde gelirlerinin fazla olması nedeniyle faturanın yarı yarıya az olduğunu belirtti. Bu pahalılığın sebebinin üretim şeklimiz olduğunu vurgulayan Nami, dizel yakıtlı jeneratörlerle elektrik üretmenin pahalı olduğunu söyledi. Dolarla satın alınan dizel yakıtın fiyatlarının da sürekli yükseldiğini belirten Nami, nasıl olur da ucuza imal edileceğinin peşinde olduklarını söyledi. Nami, “maliyetleri düşürmek için ilk akla gelen güneş enerjisi, yenilebilir enerji yani. Bunun üzerine yoğunlaştık ve çalışmaları belirli bir olgunluğa getirip Kıb-Tek’e verdiğimiz talimatla çalışmanın tamamlanmasını istedik. Bir diğeri de Türkiye’den enterkonnekte sistemle kablo ile elektrik sağlamak. Bu projenin hayata geçmesi için net bir irade ortaya konuldu. Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyoruz” dedi. Tek amaçlarının halkın artık ucuz enerjiye kavuşmasının sağlanması olduğunu kaydeden Nami, sanayi bölgeleri ve serbest limanla ilgili yapılan çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Kalkınma Bankası’nda atılan adımlarla Avrupa standartlarında bir kurum yaratacaklarını vurgulayan Nami, kurumun alt yapısı modern bir yapıya kavuşacağını belirtti. Nami, “Kalkınma Bankası tarihte ilk defa kendi başına işletme kredisi vermeye başladı. Yatırım için müracaat etmeseniz bile işletme sermayesine ihtiyacınız varsa kredi imkanı sağlanıyor” dedi. Bankaya güneş enerjisi için yapılan tüm başvuruların neredeyse tamamının onay aldığını da aktaran Nami, Kobi-Gem’in de özellikle gençlere destek verdiğini belirtti.

BESİM: YASALAR HIZLI ŞEKİLDE GEÇİRİLECEK
Sağlık Bakanı Filiz Besim da yaptığı konuşmada ekonomik olarak zor günlerden geçildiğini ancak bu toplumun çok daha zor günler gördüğünü, sevgi ve saygıyla el ele vererek, çok çalışarak ve üreterek bu zor günlerin altından kalkacaklarına inandıklarını belirtti. Sağlığın zor günlerde, ekonomik krizlerde en çok etkilenen sektörlerden biri olduğuna değinen Besim, eldeki tüm imkânların kullanılarak sağlık merkezlerini güçlendirmek zorunda olduklarını belirtti. Besim ülkenin en ücra köşesindeki vatandaşlara kadar hizmet götürmek zorunda olduklarını belirterek koruyucu sağlık hizmetlerinin de bu hükümet döneminde çok önemsendiğini söyledi. Besim, kadın sağlığından prostat kanserine kadar halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden ilçe hastanelerinde yapılan yatırımları aktardı. İlçe hastanelerinin yeni dönemde daha da güçlendirileceğini ifade eden Besim, hasta bakıcılığı programı hakkında da bilgi vererek, hiçbir şey bilmeden insanların hastanelerde hastalara bakmasının doğru olmadığını, 17 Eylül’de bu eğitimlerin verilmeye başlanacağını belirtti. Damacana su kullanımı konusunda da hassas olduklarını, halk sağlığında denetimin çok önemli olduğunu aktaran Besim, ülkede çok ciddi yapısal sorunlar olduğunu ve Meclis açılır açılmaz çok önemli yasaların hızla geçirileceğini belirtti.

ŞAHALİ: HALKIN MENFAATİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de verdiği örneklerle arpa ve su konusunun ülkedeki sistemsizliğin, günü birlik çözüm üretmenin sonuçları olduğunu söyledi. Kaybedilen zamanı telafi ederek çağdaş bir tarım sistemi yaratmak için çalıştıklarını vurgulayan Şahali, gerek yasalarla ilgili gerek yasaların uygulanması ile ilgili yığınla problem olduğuna dikkat çekerek bunları çözmek için gece gündüz çalıştıklarını vurguladı. Şahali, “yapısal sorunlar vardır ve çözülmesi için güçlü bir siyasi iradeye ihtiyaç vardır. Demokratik bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Tarafları aynı masa etrafında toplamak, çözüm üretmek, kararlı olmak gerekir ama uzlaşamadığınız noktalarda siyasi sorumluluğu üstlenerek o yolu yürümek lazım. CTP üretenin yanında emeğinin değerini büyüten bir partidir. Tüzüğümüzde yer alan halka vaat ettiğimiz de budur” dedi. Adil bölüşümün ve örgütlü toplumun önemine de değinen Şahali, icraatların hükümet programı doğrultusunda sürdüğünü ifade etti. Toprak Ürünleri Kurumu’nun faaliyetlerini sürdürmek zorunda olduğunu da belirten Şahali, kurumun önemi hakkında da bilgi verdi. Fırsatçıların önüne geçmek için de tedbirler alındığını aktaran Şahali, halkın menfaatinin her şeyden daha önemli olduğunu belirtti.