DAÜ-SEN geçtiğimiz günlerde yayımladığı bildiride yer alan tespitleri ve önerileri paylaşmak, görüş alış-verişinde bulunmak üzere siyasi partilere ziyaret başlattı.

Muhalefetin çıkışını destekleyen sendika, UBP Hükümeti’nin derhal yönetimi terk etmesini istedi.
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde akademik personelin örgütlü bulunduğu DAÜ-SEN, bugün (13 Eylül) CTP-BG’yi ziyaret etti. DAÜ-SEN Genel Sekreteri Ulaş Gökçe, sendika olarak yapmış oldukları çıkışın devamını getirmek üzere muhalefet partilerini ziyaret etmeye başladıklarını ve bu kapsamda ilk olarak ana muhalefet CTP-BG’yi ziyaret ettiklerini ifade etti. Bugüne kadar gelmiş geçmiş en kötü hükümet olan ‘UBP Hükümeti’nin alternatifi yoktur’ yalanına karşı ses vermek için böylesi bir çıkış yaptıklarını vurgulayan Gökçe, “Bu toplumun alternatifi vardır. Toplumun projesi vardır. Temiz siyasetçiler vardır demek için buradayız” dedi.
“YENİ VE TEMİZ HÜKÜMETE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
CTP-BG’nin bugünkü duruma dur diyebilecek en önemli aktörlerden biri olduğunun altını çizen Gökçe, CTP’nin tertemiz bir yönetimle ülkenin en eski ve köklü bir parti olarak bu ülke siyasetinin ve UBP’nin alternatifi olduğunu ifade etti. Sendika olarak bundan sonra siyasi partilerle olan ilişkilerini geliştireceklerini vurgulayan Gökçe, bunu rekabet ortamında değil, siyasi paydaş bağlamında geliştireceklerini ifade etti. Halktan yana, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine sahip çıkarak, toplumun önceliklerine değer verecek olan bir hükümete kendilerinin de sahip çıkacaklarını söyleyen Gökçe, ülkenin kurumlarına sahip çıkan, Kıbrıs Türk halkını madara etmeyecek bir hükümete destek verme kararlılığında olduklarını belirtti.
“KÜÇÜK HÜKÜMETİ’NDEN BİRLİKTE KURTULMALIYIZ”
Sendika olarak rekabet etme yerine birlikte hareket etme arzusu içerisinde siyasi partilerle ilişkiler kurmak amacında olduklarını ifade eden Gökçe, çok büyük işler yapamayacak olmalarına rağmen iş yapmak istediklerini ve en başta da İrsen Küçük Hükümeti’nden kurtulmanın beraber yollarını aramak istediklerini belirtti. “Bu toplumun alternatifi yoktur” demekle bugünkü yapıya destek çıkıldığına vurgu yapan Gökçe buna derhal son vererek var olan alternatifleri görmek mecburiyetinde olduklarını söyledi. DAÜ’de yaşanan sorunların bugünkü hükümetle çözülmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Gökçe, bu hükümetin önceliğinde hiçbir zaman DAÜ’nün olmadığını sözlerine ekledi. Bugünkü yapıda oluşturulan otonom yönetimle kendi hükümranlıklarını devam ettirildiğini ifade eden Gökçe, DAÜ’yü önemseyen, değer veren ve destekleyen bir hükümet arzusu içerisinde olduklarını söyledi.
UBP, HALKINA İHANET İÇİNDE!
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise UBP Hükümeti’nin işçisine, hayvancısına, üreticisine kısacası toplumun her kesimine ihanet ettiğinin altını çizdi. Ülkedeki sorunların dağları aşmasına rağmen UBP’nin sadece kendi kurultay kavgasının derdine düştüğünü ifade eden Yorgancıoğlu, kurultay tartışmaları içerisinde Parti-Devlet bütünleşmesi çerçevesinde devlet imkanlarının kullanılmasının hem etik dışı hem de suç olduğunu sözlerine ekledi. UBP Hükümeti’nin kendi iktidarsızlığını ve beceriksizliğini örtmek adına tüm siyasi partilerin aynı olduğu çerçevesinde propaganda yaptığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, CTP Hükümetleri döneminde doğruların yanında yanlışların da yapıldığını ama kendilerinin hiçbir zaman UBP gibi halka ihanet etmediğini vurguladı. UBP’nin halkın iradesini temsil etmediğinin altını çizen Yorgancıoğlu, hükümetin halkın iradesi yerine kendisine ‘aferin iyi iş yapıyorsun’ diyenlerin iradesini temsil ettiğini söyledi.