Lefkoşa, Arşehit’e emanet

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 26. Olağan Kurultayı’nı gerçekleştirmek için başlattığı ilçe kongrelerinin sonuncusunu dün akşam Lefkoşa’da gerçekleştirdi. KTAMS konferans salonunda gerçekleştirilen ve seçimsiz geçen 37. Lefkoşa Olağan Kongresi’nde başkanlığa, tek aday olan Rifat Arşehit yeniden getirildi.

Yönetim ve disiplin kurullarının da belirlendiği kongre, İlçe Sekreteri Yunus Konaç’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Demokrasi Şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından faaliyet raporu ve mali rapor okunarak aklandı. Kongreye Genel Başkan Mehmet Ali Talat, Genel Sekreter Tufan Erhürman, MYK üyeleri, milletvekilleri ve belediye başkanları ile çok sayıda partili katıldı. Kongrenin ardından kokteyl verildi.

TALAT: CTP, BİRLİK İÇİNDE OLDUĞU İÇİN BÜYÜDÜ
Kongrede konuşma yapan Genel Başkan Mehmet Ali Talat, kongrelerin tamamlandığını, kurultaya çok az bir zaman kaldığını belirterek, CTP’nin bu ülkede barışı sağlamak için, emekçi insanların haklarını korumak ve geliştirmek için yola çıktığını kaydetti. CTP’nin ‘Bütçe Meclis’e sloganları atan, fikir özgürlüğünün olmadığı, Türkiye’de yayınlanan makaleleri çoğaltıp dağıttı diye tutuklanıp hapse sokulanların partisi olduğunu belirten Talat, “Böyle günlerde CTP büyüdü, güçlendi ve topluma kök saldı. Bölüşecek sadece fedakârlık vardı başka bir şey yoktu. Hiçbir CTP’li herhangi bir menfaat aramıyordu sadece ve yalnızca mücadele ediyordu fedakârlık yapıyordu. CTP o günlerden yola çıktı ve topluma kendini kabul ettire ettire bugünlere geldi. Başbakanlığı yürütülecek, cumhurbaşkanlığını yürütecek noktaya ulaştı. CTP bu süreçlerde birliğini beraberliğini büyük ölçüde korudu. O nedenle sürekli büyüdü, güçlendi” dedi.

“CTP’Yİ YENİDEN FEDAKARLIĞI BÖLÜŞTÜĞÜ GÜNLERE GÖTÜRECEĞİZ”
Son dönemde ciddi sıkıntılar yaşandığını, çeşitli arkadaş gruplarının başka açılardan olaylara yaklaşarak birbirlerini eleştirme yoluna gittiğini, herhangi bir ideolojik gerçeğe dayanmadan bir diğerini eleştirmenin alışkanlık haline geldiğini vurgulayan Talat, “Üstelik sadece belli insanlarla konuşularak değil basına da yansımaya başladı bunlar. CTP’nin ciddi sıkıntı yaşadığı bir anlamda motivasyon ve heyecanının azaldığı bir gerçek ise bunun nedeni az önce söylediklerimdir” dedi. CTP’yi küçük düşürmek, dağıtmak için operasyonlar düzenleyenlere inat CTP’yi fedakârlığı bölüştüğü günlere götürmenin mümkün olduğunu kaydeden Genel Başkan Talat sözlerini şöyle sürdürdü:
“Eğer bu ülkede adaleti sağlayabilirsek menfaat beklentileri de ortadan kalkacak. Halkımızı bu hükümetten korumak, ekonomik ve sosyal olarak demokrasi ve olanaklar bakımından ileriye taşımak boynumuzun borcudur. Bundan sonraki ortaya koyacağımızı politikalarla halkımız ileriye taşıyabilmemiz önemlidir. Bunu yapabilmek için de partinin birlik bütünlüğünü sağlamak temel görevimizdir. Tüzüğümüzde partiye yönelik hatalı hareketlerin ve suçların neler olduğu ve her birine verilecek olan cezanın ne olacağı kaydedilmiştir. Disiplini yeniden kazanırsak parti daha da büyüyecek, bunu yeniden kazanamazsak zor günler yaşayacağız. Bunun bilinci ile hareket etmeliyiz.”

ARŞEHİT: BİRLİK OLURSAK SIRTIMIZ YERE GELMEZ
Kongrede tek aday olan ve yeniden başkanlığa getirilen Rifat Arşehit de görev süresince ekibiyle hayata geçirdiklerini aktardığı konuşmasında yeni dönemde yeni ekiple çok daha büyük işler yapacaklarını sözünü verdi. “Bu memlekete örgütlenmeyi CTP getirdi” diyen Arşehit ancak bugün bunun unutulduğunu kaydetti. İlk günden beri bütün yapmaya çalıştıkları şeyin her koşulda arkadaşları bir araya getirerek dayanışmanın yükseltilmesi için çalıştıklarını ifade eden Arşehit, “Gelmiş geçmiş yöneticiler birlik olursa bu partinin sırtını kimse yere getiremez. Biz birilerinin desteğiyle değil rüzgara karşı yürüyerek geldik bugünlere. Bunları yeniden hatırlayıp birbirimize sahip çıkarsak kimse sırtımızı yere getiremez” dedi.

YÖNETİM VE DİSİPLİN KURULU BELİRLENDİ
Seçimsiz belirlenen Yönetim Kurulu’nda şu isimler yer aldı:
Bengül Dargınsu, Faik Bozkaya, Harika Kıral, İlhak Nurluöz, İsmail Mıstıkoğlu, Mustafa Olgun, Osman Çetinsoy, Şerife Korucan, Tolga Ahmet Raşit, Ülkü Taşseven.

Disiplin Kurulu ise şu isimlerden oluştu: Ali Bardak, Naciye Özdoğa, Nedret Tümkan.