CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kırıs görüşmelerinin dünkü toplantıda tıkanma noktasına geldiğine dikkat çekerek, gelinen bu noktada Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu tıkanıklığı aşmak için düşüncelerinin olup olmadığını sorarak, eğer varsa bu düşünceleri siyasi partiler ve meclisle paylaşması gerektiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, bu yapılmadığı takdirde yaşanan gelişmeler sonucunda Türk tarafının yeniden uzlaşmaz taraf olarak uluslar arası camia tarafından algılanması ihtimalinin artacağı uyarısında bulundu.

 

Kıbrıs sorunun çözümü hedefiyle yürütülen çalışmalar, liderlerin sorunları aşmaya yarayacak öneriler sunmak yerine yapıcı olmayan tutumları nedeni ile dünkü görüşmede çıkmaza girdi.

İlk kez BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Sayın Alexander Downer de görüşmelerin olumsuz geçtiğini açıklamak zorunda kaldı. Bu bir yandan işin ciddiyetini ortaya koyarken diğer yandan da Ocak ayında yapılması öngörülen zirve ve arkasından tasarlanan uluslar arası konferansın da tehlikeye sokulması demektir.

Alışılageldiği gibi her iki lider bu sonuçtan bir diğerini sorumlu tutacaktır.

Ancak unutulmamalıdır ki bu sonuç her şeyden çok çözümsüzlüğün değirmenine su taşıyacaktır.

Şimdi gözler Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Sayın Downer’in konu ile ilgili olarak liderlerden birini işaret edip etmeyeceğine çevrilmiştir.

Gelinen bu noktada Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu’nun bu tıkanıklığı aşmak için düşünceleri var mıdır?  Varsa nelerdir? Bunları siyasi partilerle ve Meclisle paylaşması gerekmektedir.

Böylesi önemli bir konuda gelişmelerin içeriğini kendine saklaması kabul edilir bir yaklaşım değildir.

Bu yapılmadığı takdirde yaşanan gelişmeler sonucunda Türk tarafının yeniden uzlaşmaz taraf olarak uluslar arası camia tarafından algılanması ihtimali artacaktır.

Partimiz, Kıbrıs Türk halkının böyle bir sonucu hak etmediğinin altını çizerken; Sayın Eroğlu’nu Siyasi Partileri ve Meclisi bilgilendirme ve görüşlerine başvurmaya çağırıyorum.