CTP-BG Girne İlçesi Kadın Kolu 6. Olağan Kongresi gerçekleşti…Kongrede parti Kadın Kolları’nın ana hedefleri açıklandı:

 CTP-BG Girne İlçesi Kadın Kolu 6. Olağan Kongresi gerçekleşti…Kongrede parti Kadın Kolları’nın ana hedefleri açıklandı:

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne İlçesi Kadın Kolu 6’ncı Olağan Kongresi’ni geçtiğimiz Cumartesi (3 Mayıs) günü CTP Girne İlçe Merkezi’nde gerçekleştirdi.  Kongre’de Özay kalyoncu CTP Girne Kadın Kolu Başkanı seçildi. CTP-BG Kadın Kolları’nın ana hedeflerinin de açıklandığı kongrede parti içinde ve ülkede kadın-erkek eşitliğinin sağlaması ön plana çıktı.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu, Eser Mut, Süleyman Öztuna ve Gönül Candanal’dan oluşan Divan başkanlığı seçiminin ardından kongreye katılanlara hitap etti. Konuşmasında kadın kollarının kadın-erkek eşitliği için hedeflerini yüksek koyması gerekliliğine dikkat çeken Ömer Kalyoncu, toplum gelenekleri ve ön yargılar nedeniyle bunun göründüğü kadar kolay olmadığının altını çizdi. Kadınların politika ile uğraşmaları,  aile içinde ev işlerini hala daha ağırlılıklı olarak yüklenmiş olmaları yanında  ev ekonomisine katkı koymaları gibi nedenlerle, daha büyük özveri gösterdiklerini kaydeden CTP-BG Genel Sekreteri, kadın erkek ayrımcılığının giderilmesi için kadınların donanım olarak kendilerini geliştirmesinin önemine dikkat çekti.

Kalyoncu, partinin pek çok alanda,ortaya koyduğu performansın ve katedilen mesafenin toplum tarafından daha iyi algılanması ve gerçeklerle bağdaşmayan olumsuz propagandanın önüne geçilmesi için partililere önemli görevler düştüğüne işaret ederek, CTP-BG döneminde yapılanları bütünlüklü göremeyip yalan yanlış bilgi ve ufak ayrıntılara takılanlara fotoğrafın bütününü göstermenin görevleri olduğunu vurguladı.

CTP-BG döneminde gerçekleştirilen yatırım projelerini örnekler vererek anımsatan CTP-BG Genel Sekreteri, “Biz her  zaman  daha iyi günler ve refah için; çözüm ve sürdürülebilir bir barışın sağlanması gerektiğini  vurguladık” şeklinde konuştu. Kalyoncu konuşmasına insanların kökenlerine bakılmaksızın barış içerisinde yaşamaları gerektiğini belirtti.

CTP-BG Genel Sekreteri Ömer Kalyoncu’nun ardından söz alan CTP-BG Kadın Kolları Başkanı Emel Kişi partisinin kadın kollarının 2008 hedeflerini açıkladı.

Birinci hedef olarak parti içinde ve partinin tüm politikalarında kadın-erkek eşitliğinin uygulanmasını sağlanmasını gösteren Kişi, bu amaçla tüm AB ülkelerinde ‘gender mainstreaming’ diye adlandırılan kavramın parti içinde yerleşmesini sağlamak için bir komisyon oluşturulacağını ifade etti.

Kadın Çalışmaları Dairesi konusunun ele alınarak yerine toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmasının getirilmesi gerekliliğine işaret eden Kişi, Kadın Kolları MYK’sının ve ilçe kadın kollarının yapmış olduğu toplantıda kabul edilen yüzde 30 pozitif ayrımcılık prensibinin partinin tüm organlarında da benimsenmesi için çalışma yapma ve konuyu ileri götürmek için öncü olma hedefinin de 2008 yılı öncelikleri arasında bulunduğunu kaydetti. Kişi diğer hedefleri özetle şöyle sıraladı:

Parti örgütlenmesinde etkin olabilmek için köylerde ve büyük yerleşim birimlerinde ayrı kadın örgütleri kurulması faaliyetlerini destekleme ve bu örgütlere mevcut köy örgütleriyle

ilçe yönetim kurullarının kadın koluyla olan bağlantısı gibi bir işleyiş kazandırmak için  tüzükte gerekli değişikliklerin yapılmasını talep etme; partinin kadın üyelerini gerek siyasi gerekse kişisel donanım açısından güçlendirmek için eğitim faaliyetleri yapma; kadınların parti içinde olduğu kadar tüm toplumda karar alma mekanizmalarında etkin olabilmeleri için tüm girişimleri destekleme ve bunlarda öncü olma; parti kadın örgütünün dış temaslarını yürütme, Sosyalist Enternasyonal Kadın’a üye olmak, diğer kardeş partilerin kadın örgütleriyle ilişkiler kurmak, AB ‘deki toplumsal cinsiyet eşitliği normlarını yakından izlemek ve ülkede de uygulanmasını sağlamak; partinin bir kolu olmak yerine örgüt olmak için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını hedeflemek, kurumsallaşmak için çalışmak;  partinin demokrasi mücadelesinde, sosyal ve ekonomik refahın oluşturulması hedeflerinde ve Kıbrıs sorunun çözümünde izlenen politikalarda etkin olma.

Çelen Özkaynak Tarafından sunulan faaliyet raporunun ardından yapılan oylama sonucu, CTP Girne Kadın Kolu başkanlığına Dr Özay Kalyoncu Yönetim kuruluna ise Çelen Özkaynak, Evren Bağlarbaşı Özerden, Fazilet Özdenefe Kurşat, Betül Erdendağ, Konce Güven, Eymen Toker, Fazilet Avukat, Pembe Karaaziz seçildi.