“Kıbrıs Türk halkı arasında, 1 Mayıs denilince akla işçi sendikaları ile CTP gelmektedir.

“Kıbrıs Türk halkı arasında, 1 Mayıs denilince akla işçi sendikaları ile CTP gelmektedir. CTP’liler bugüne kadar 1 Mayıs kutlamalarından hiç uzak durmadı. Her zaman en ön saflarda, hiç kimseden icazet almadan yerini aldı. Bu durum bundan sonra da böyle devam edecektir.

Bazı kişilerin sendikalar arasındaki birliği bile bozarak günün anlam ve önemine, ‘birlik, mücadele ve dayanışma’ya ters tutumları onların emek ve barış mücadelesinden kendi zümresel, günlük dar çıkarlarını anladıklarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Kıbrıs Türk halkının tarihinde gerçek anlamda sendikacılığın ve emeğin örgütlenmesinin önünü açan, halkın geleceğini aydınlatan ve halka yol açmak için her türlü takdirin üstünde bir mücadelenin bayraktarlığını yapan CTP’liler, 1 Mayıs’ta alanda olacağı için ayrı kutlama yapma çağrısı yapanlar, ne yaptıklarının farkında bile değildir.

Sözkonusu sendika yöneticileri, 1 Mayıs günü diğer sendikalar ve CTP’lilerle aynı alanda bulunmamak için aynı saatlerde Güney’de yapılacak kutlamalara katılacaklarını açıklamış bulunmaktadırlar.

Birileri, yıllardır Denktaş-UBP iktidarının yapamadığını yaparak ‘ultra solculuk’ adı altında barış ve demokrasi saflarını bölmek istemektedir. Kendi halkının ve emekçilerinin birliğini umursamayanlar, Kıbrıs’ta barışı kurmada iki halk arasında yapılacak anlaşmada olumlu bir görevi nasıl üstlenecektir?

Kurulduğu günden beri emekçilerin birliğini, barışı ve demokrasiyi savunan, bu uğurda mücadele veren ve en ağır bedeli ödeyen CTP’liler 1 Mayıs alanında bulunmaya herkes kadar hakkı olanlardır.

1974’ten sonra 1 Mayıs’ın ilk kutlanmasında CTP’nin öncülüğünü unutanların, ülkenin koşullarını ve ekonomik durumu, barış ve demokrasi mücadelesini dikkate almadan sendikacılık yapanların, 1 Mayıs “birlik ve mücadele günü”nde başlarını elleri arasında alıp ne yaptıklarını düşünmelerini bekliyoruz.

CTP hükümete geldiğinden bu yana daha çok demokrasi, daha çok ekmek sağladığını ve Kıbrıs’ta barış içinde adada bulunan siyasilerden daha çok çaba harcadığını, bu konuda bir adım bile geri durmadığını bilen CTP’liler, 1 Mayıs günü meydanda olacaklar. Birlik mücadele ve dayanışmadan yana olanların yeri orasıdır.

CTP olarak barıştan yana olan tüm örgüt ve kişileri, 1 Mayıs mitingine katılmaya çağırıyoruz. Gün ayrılıkların değil, birleşme noktalarının öne çıkarılmasının gerektiği gündür.”

 

 

CTP Merkez Yönetim Kurulu

24.4.2008