CTP PES Kongresi’ne katıldı: Sosyalistler gelişmiş Avrupa, refah bir dünya hedefliyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Avrupa çapında 40’tan fazla ülkeden sol ve ilerici partinin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistleri Partisi PES’in Kongresi’ne katıldı. 7-8 Aralık tarihlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilen PES Kongresi’nde, CTP’yi MYK üyesi milletvekilleri Armağan Candan ve Fazilet Özdenefe temsil etti. Konferansın ilk gününde gerçekleştirilen seçimde PES Başkanlığı’na yeniden Sergei Stanishev getirilirken, 2019 Mayıs ayında gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde PES’in Avrupa Komisyonu için ortak aday olarak belirlediği Hollanda Eski Dışişleri Bakanı Frans Timmermans’ın ismi ilan edildi.

8 KARAR ÖNERGESİ OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Kongre’nin ikinci gününde Portekiz Başbakanı Antonio Costa, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Malta Başbakanı Joseph Muscat ve İngiliz İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn birer konuşma gerçekleştirdi. Kongre’de sosyal yönü, demokrasisi, ekonomisi gelişmiş bir Avrupa, gençlerin ve kadınların desteklendiği bir Avrupa, sağlıklı bir çevre ve gıda ile yeşil büyüme, adil ve ilerici bir iltica ve göç politikası ile sürdürülebilir, adil, barışçıl ve daha refah bir dünya hedefleyen 8 de karar önergesi oybirliği ile kabul edildi. Kongre’de alınan bu kararlar ile 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri için PES’in manifestosunun temel ilkeleri de belirlenmiş oldu.

KIBRIS SORUNU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
CTP heyeti Kongre sırasında Portekiz Başbakanı Antonio Costa ve PES Başkanı Sergei Stanishev ile birer görüşme yaparken birçok da ikili temas gerçekleştirdi. Heyet muhataplarına Kıbrıs Sorunu’na ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Fazilet Özdenefe ayrıca 6 Aralık tarihinde düzenlenen PES Kadın Konferansı’nda CTP Kadın Örgütü’nü temsil etti.