CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cemal Bulutoğluları’nın istifasının önemli bir adım olduğunu
belirterek, “Şimdi sıra UBP’li belediye meclis üyelerinin istifasında. Yeni başkan, yeni meclis için en kısa
sürede erken seçime gidilmelidir” dedi.

Yıllardır devam eden Lefkoşa Türk Belediyesi krizinde bugün önemli bir aşamaya gelinmiştir. Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın istifasını İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na yazılı olarak başvurduğunu beyan etmesi krizi yeni bir noktaya taşımıştır. Lefkoşa’da yaşananların baş sorumlusu olan beceriksiz UBP Hükümeti, istifayı kabul etmiş ve yürürlüğe koymuştur.

Şimdi sıra UBP’li belediye meclis üyelerinin istifasına gelmiştir. Lefkoşa Türk Belediyesi’ni Cemal Bulutoğluları ile birlikte yönettikleri ve batırdıkları bilinen ve halkımızın güvenini kaybeden UBP’li belediye meclis üyelerinin de istifa etmesi halkımızın önünün açılmasının kaçınılmaz koşuludur.

LTB sorunu UBP Hükümeti’nin ne denli iradesiz ve beceriksiz olduğunun çok açık bir kanıtıdır. Aylardır Lefkoşalı da, Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanları da hükümetin basiretsizliği altında acı çekmektedir. Bizlerin parti olarak yıllardır belediyenin kötü yönetildiğine, şaibelerle dolu sayısız icraatın gerçekleştirildiğine ve yolun sonunun iflasa çıktığına dair öngörülerimiz, ne yazık ki doğru çıkmıştır. Bu süreçte yanılmış olmayı çok isterdik. Ancak gözü kendi siyasi çıkarlarından başka bir şey görmeyen ve sadece yakın çevresindekilerin mutluluğunu önemseyen UBP Hükümeti’nin bizi yanıltması mümkün değildi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ni batıran Cemal Bulutoğluları ve UBP’li belediye meclis üyeleri, buna bilerek ve isteyerek göz yuman hükümet, yarattıkları enkazın hesabını mutlaka verecektir. Öncelikle sorumluların derhal yargılanması şarttır. Bunun için yeterli deliller mevcuttur. Güvenlik birimleriyle adli makamlar derhal tedbir almalı ve sorumluların adalet önüne çıkarılarak yargılanması sağlanmalıdır.

Yaratılan durum Kıbrıs Türk halkı için bir utanç vesilesidir. Bu utancı halkımıza yaşatanların hala hiçbir sorumluluk üstlenmeden demeç vermesi, ekranlarda boy göstermesi ya da insanımızın arasına karışacak cesareti kendinde bulması yüzsüzlükten başka bir şey değildir. Belediye çalışanlarına ve Lefkoşalıya hiç hak etmedikleri kadar acı çektiren UBP anlayışı, sadece yargı önünde değil, halk mahkemesinde de mutlaka yargılanacak ve mahkum olacaktır. Kıbrıs Türk Halkı’nı hiçe sayanları, halkımız da yok sayacağı gün için adeta sabırsızlanmaktadır. İşte ısrarla seçimden kaçınılarak her gün ülkemize ve halkımıza yeni yeni hasarların verilmesi, bu gerçeğin bilinmesinden dolayıdır.

UBP Hükümeti için yolun sonu gelmiştir. Ülkemizi de Lefkoşa’yı getirdikleri duruma benzetmeleri an meselesidir. İşte biz bu nedenle aylardır “Lefkoşa’yı da, ülkemizi de seçim temizler” demekteyiz.  CTP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin bu çürümüş yapıdan istifa etmeleri beklenilen sonucu doğurmuştur. Lefkoşa için de ülkemiz için de çözüm vardır. Ancak bu çözümü beceriksiz, bencil ve çıkar düşkünü UBP sağlayamaz. Ülkemize çözüm, erken seçimle gelecektir ve halkımız yok yere kaybettiği zamanı mutlaka telafi edecektir.

 

Özkan Yorgancıoğlu

Genel Başkan