Adaylar Güzelyurt’ta: Değişimin adresi yeni CTP!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), 13 Kasım’da gerçekleştirilecek büyük kurultay öncesi ilçelerde başlattığı aday tanıtım etkinliklerinin sonuncusunu Güzelyurt’ta gerçekleştirdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda parti meclisine aday olan 108 kişi üyelerle bir araya geldi. Adaylar hakkında daha fazla bilgi edinme şansı yakalayan üyeler yeni CTP’nin yol haritasını Genel Sekreter ve kurultayda başkanlığa tek aday olan Tufan Erhürman’dan dinledi. Etkinlikte Genel Başkan Mehmet Ali Talat da partililere seslenerek beklentilerini aktardı.

TALAT: YANLIŞ SİYASETLERİ DURDURACAK GÜÇ CTP’DİR
Ülkenin önemli günlerden geçtiğini, böylesi bir dönemde CTP’nin rolünün önemli olduğunu kaydeden Genel Başkan Mehmet Ali Talat, bu rolü üst düzeye çıkarmaları gerektiğini ve kurultayın hemen ardından üretilen politikaların hayata geçirilmesi için her üyeyi önemli görevler beklediğini belirtti. Talat, Kıbrıs Sorunu’nda yaşanan gelişmeleri aktardığı konuşmasında, Cenevre’den olumlu haberler duymayı beklediklerini, Kıbrıs Rum tarafında hayır cephesinin harekete geçtiğini ifade etti. Talat, “Bizim tarafta da harekete geçildi. Bazı güçlerin telkiniyle başka siyasetler, Kıbrıs Sorununun çözümüne başka alternatifler seslendirilmektedir. İşte böyle bir aşamada CTP’nin rolü bir o kadar daha artmaktadır. Çünkü yanlış siyasetleri durduracak olan CTP’dir. Doğru siyasetlerin kurgulanmasında katkıda bulunacak yine CTP’dir. Bunu hepimiz biliyoruz” dedi.

TÜZÜĞE UYGUN ÇALIŞACAĞIZ
Partinin tüzüğünün yenilendiğini, parti birlikteliğini, parti disiplinini, partinin bağlı olduğu demokratik merkeziyetçiliği netleştirdiklerini vurgulayan Talat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Partimizin rehberi olacak bu kuralları hep birlikte uygulayacağız. Önemli bir birlik bütünlük uğraşı verdik. Başarılar sağladık. Eksiklikler var. Hala tamamlayamadığımız hedefler var ama gelin görün ki şu anda geldiğimiz noktada parti içinde birlik olmanın bir ihtiyaç olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Hükümetin uzun bir ömrü yok. Yakın bir zamanda seçim muhtemeldir.”

SAĞ STATÜKOYU YENİ CTP YIKACAK!
Genel Sekreter ve büyük kurultayda genel başkanlığa tek aday olan Tufan Erhürman ise üyelere seslendiği konuşmasında manifestosunun ana hatlarını paylaştı. Bu ülkedeki sağ statükonun adaletsizlik, çözümsüzlük, Kıbrıs Türk halkının haysiyetine sahip çıkmamak, halkı eğitim ve sağlık hizmetlerinden yoksun bırakmak, üretimi boğmak, üreteni yok etmek olduğunu kaydeden Erhürman, “Bu ülkede statüko sağdır, sağ partiler tarafından kurulmuştur ve hala onlar tarafından yaşatılmaya devam etmektedir. Bu ülkede değişim aranıyorsa bunun çözümü bellidir. Yeni CTP bu değişimin adresidir. O yüzden her bir üyenin kurultay sonrasını şimdiden hesaplamaya başlaması gerekiyor. Hiç vakit kaybetmeden bu ülkede yeninin sadece sol olabileceğini ve denenmemiş olanın da tek bir şey olduğunu halkımıza anlatmalıyız. Bugüne kadar denenmemiş olan bir şey var. Bu ülkede denenmemiş olan şey, solun, CTP’nin tek başına iktidarıdır. Ve denenmesi gereken, denemeye değecek olan da odur” dedi. Bu defa iktidara, programlarını, planlarını, projelerini önceden tamamlayarak ve halkla paylaşarak çok daha hazırlıklı geleceklerini kaydeden Erhürman sözlerini şöyle tamamladı:
“Hedefimiz tek başımıza iktidara gelmektir. Ve bu defa hangi politikaları uygulayacağımızı iktidara gelmeden önce plan ve projeleriyle ortaya koyarak geleceğiz. Bu statüko yozlaşmıştır. Bunu bir tek sol değiştirebilir. Bu ülkede bir tek sol yenidir ve sağ statükonun hüküm sürdüğü yerde yeni olan soldur. Başka da şans yoktur.”