Erhürman El-Sen’i kabul etti: Hükümet hukuka ve kamu yararına aykırılığın dibine vurdu

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bu sabah El-Sen yönetimini kabul etti. Ziyarette
El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Kıb-Tek’te yaşanan sıkıntıları aşma konusunda CTP’den destek istedi. CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve Sivil Toplumla İlişkiler Sekreteri MYK üyesi Çiçek Göçkün Bayramoğlu’nun da katıldığı toplantıda Erhürman, “Hükümetin hukuka ve kamu yararına aykırı icraatlarına karşı topyekun bir direniş göstermemiz gerekiyor” dedi. El-Sen yetkilileri, 2012’de hazırlanan Kıb-Tek’in özerkleştirilmesine dair yasa taslağının hala yasallaştırılmadığını, sendikayla imzalanan protokollere uyulmadığını ve kurumun siyasilerin çiftliği gibi kullanılmaya devam edildiğini belirtti.

ERHÜRMAN: KARA GÜNLERDEN GEÇİYORUZ
Genel Başkan Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk halkının bu hükümetin yönetiminde kara günlerden geçtiğini, tabir-i caizse artık bu hükümetin hukuksuzluğun, kamu yararına aykırılığın ve ciddiyetsizliğin dibine vurduğunu söyledi. “Sizin örneğinizde de olduğu gibi… İmzaladığı protokolleri uygulamamak hükümetteki zihniyetin adeta temel ilkesi” diyen Erhürman, hükümetin KIB-TEK’te özerkliği ağzına bile almadığını, aynı hükümet tarafından kuruma atanan yöneticilerin kamuoyu önünde birbirine düştüğünü, keyfi uygulamaların art arda geldiğini, tüm bunlara hep birlikte bir son verilmesi gerektiğini kaydetti. Kıbrıs Türk halkının dört bir yandan hukuka ve kamu yararına aykırılıklarla topyekûn bir saldırı altında olduğunu ifade eden Erhürman, bu saldırıya ancak topyekun bir direnişle yanıt verilebileceğini söyledi. Erhürman sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hükümetin adeta ilke haline getirdiği bir yaklaşımı var. Kiminle imzalamış olurlarsa olsunlar imzaladıkları protokollere uymuyorlar. Gerçekten topluca bir direniş göstermemiz gereken günlerden geçiyoruz. Siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve tek tek yurttaşlar olarak ortaklaştığımız noktalarda güçlerimizi birleştirmeliyiz. Direnişi birlikte örgütlememiz gerektiğine inanıyoruz. Meclis açılır açılmaz KIB-TEK ile ilgili sorunları ayrıntılı bir biçimde Meclis’in gündemine getireceğiz. 16 ayda kurumda ne gibi usulsüzlükler yapıldı, hepsini bir rapor halinde kamuoyunun bilgisine yeniden getireceğiz”.

HÜKÜMET SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ
Hükümetin yaşanan onca soruna karşın çıkıp tek bir açıklama yapmamasını da ciddiyetsizlik olarak değerlendiren Erhürman, “Bu hükümetin iktidarda kaldığı her gün geleceğimizden çalınmış bir gündür. Dünya kadar hukuksuzluk, yolsuzluk iddiası var gündemde. Tek bir konuda dahi doyurucu açıklama yapmıyorlar. Sin da gülle geçsin taktiği uyguluyorlar. Onlar sindikçe gülle onların başının üzerinden geçer mi göreceğiz ama biliyoruz ki bu güllelerin tamamı, Kıbrıs Türk halkının, geleceğimizin üzerine düşüyor. Halkımızı ve geleceğimizi ezdirmemek için güçlerimizi birleştirerek direnmekten başka çaremiz yok”