Siber: Pasif değil etkin bir liderlik için geliyoruz!

Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, KKTC Cumhurbaşkanı’nın sahip olduğu toplum liderliği statüsünün Kıbrıs Türk halkının onurunu temsil ettiğini ve halk açısından çok önemli bir statü olduğunu dile getirdi. Toplum liderliği statüsünü taşıyacak kişinin müzakere masasında halkının çıkarlarını savunma, uluslararası ilişkiler kurabilme ve halkının sesini dünyaya duyurma misyonuna sahip olması gerektiğini ifade eden Siber, bu statünün son beş yıldaki pasif ve edilgen görünümden çıkarılması gerektiğini vurguladı. Siber, “Pasif, görünür olmayan liderlik dönemi bitecek, etkin bir liderlik için geliyoruz. Bizlere öğretilmiş çaresizlik yaşatılmasına güven duyduğum kıymetli halkımla birlikte izin vermeyeceğiz” dedi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, dün Gazimağusa bölgesindeki okul ve devlet dairelerini ziyaret etti. Siber sırasıyla Alasya ve Polatpaşa İlkokulu, İtfaiye Şubesi, Polis Emeklileri Derneği Gazimağusa Şubesi, Gazimağusa Belediyesi ve Gazimağusa Kaymakamlığı’nı ziyaret etti.

BU SEÇİMİ AYRI TUTMALIYIZ
Ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda Siber, son beş yılda Kıbrıs Türk halkının birçok seçim yaşadığını ve seçim yorgunu olduğunu fakat bu seçimlerin çok önemli olduğunu ve ayrı tutulması gerektiğini söyledi. Şu an içe dönük, kabuğuna çekilmiş bir liderlik sürdürüldüğünü dile getiren Siber, “Küçük ve dar politik oyunların içerisinde, dünya vizyonu olmayan, uluslararası ilişkiler kuramayan bir liderlik yapısı var. 30 yıl en üst makamlarda kalmak övünülecek bir durum değildir, bu durum krallıklarda olur. Eroğlu, ‘ben demek devlet demek’ diyor. Kendi varlığını, devletle özdeşleştiriyor, kendisini vazgeçilmez görüyor. Harita ve köy isimleriyle halkına korku veriyor. Gelişmiş ülkelerde bir lider halkının özgüvenini yükseltecek konuşmalar yapar. Biz yeni, demokratik bir anlayışla ekip ruhuyla gerek müzakere masasında, gerekse içerideki sorunlarda önümüzü açacağız, bu kısırdöngüyü kırıp tüm dünyaya var olduğumuzu duyuracağız” diye konuştu.

‘BEN’ DEĞİL ‘BİZ’ ANLAYIŞIYLA GELİYORUZ
Hiçbir makamda sonsuza kadar oturulamayacağını, gençlere fırsat verilmesi gerektiğini, yüzü asık güç gösterileri ile siyaset yapmanın sonunun geldiğini belirten Siber, Kıbrıs Türk halkının ilerici, demokrat ve dünyalı olduğunu, ufku geniş olmayan yöneticiler tarafından kötü kadere mahkum edildiğini ancak bunu 19 Nisan’da değiştirecek gücün ve yüreğin bu halkta olduğunu söyledi. Siber, “Modası geçmiş, zihniyetleri sandıkta bırakmanın zamanı geldi. Bir beş yıl daha kaybetmeye tahammülümüz yok” dedi. Siber, böylesi kritik bir dönemde statükonun temsilcilerinin sürece yeni bir şey katamayacağını, artık farklı şeyler söylemek ve yeni bir anlayışla yönetmek gerektiğini kaydetti. Siber, tüm halkımızdan destek gördüğünü ama özellikle kadınlar ve gençlerde güçlü bir dayanışma gözlemlediğini söyledi. “Halkımız ve ülkemiz için iş yapmak, sorunları çözmek için hazırız” diyerek bu inançla yüksek enerjiyle çalıştıklarını vurguladı.