Anayasa değişiklik önerileri Girne’de tartışıldı

29 Haziran’da gerçekleştirilecek yerel seçimlerle birlikte Cumhuriyet Meclisi’nin tartışmaya açtığı Anayasa değişiklik önerileri için de referanduma gidilecek olması seçim heyecanını ikiye katladı. Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Girne İlçesi dün akşam kitle toplantısı gerçekleştirerek Anayasa değişiklik önerileri konusunda üyelerini bilgilendirdi. CTP Lefkoşa milletvekili ve Anayasa Komitesi Başkanı Asım Akansoy ile CTP Girne milletvekili Ömer Kalyoncu’nun konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda yeni anayasada öngörülen değişiklikler CTP üyeleri ile paylaşıldı ve üyelerin önerileri alındı.

EMİNAĞA: UZUN YILLARDAN BERİDİR BEKLEDİĞİMİZ BİR ÇALIŞMA
Toplantının açılışında üyelere hitap eden CTP Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, CTP’lilerin uzun yıllardan beridir Anayasanın değiştirilmesi için mücadele ettiğini ve gelinen aşamada bu yönde olumlu adımlar atılmasından dolayı son derece heyecanlı olduklarını ifade etti. Yeni Anayasada öngörülen değişikliklerin üyelerle paylaşılmasına ve görüşlerinin alınmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Eminağa, “Hepinizin benimle aynı heyecanı paylaştığını biliyorum” dedi. 29 Haziran’da yapılacak referandumda ortaya konacak değişikliklerin son bir nokta olmadığını ancak yeni değişiklikler için önemli bir başlangıç olduğunu ifade eden Eminağa önümüzdeki dönemde Anayasanın diğer maddelerinin de değiştirilmesi yönünde çaba ortaya konacağına dair inanç belirtti.

KATILIMCILARDAN SORU BOMBARDIMANI
Eminağa’nın konuşması sonrasında Asım Akansoy ve Ömer Kalyoncu, Anayasa paketindeki değişiklikleri madde madde anlatarak üyelerin görüşlerini aldı. CTP üyelerinin yoğun bir şekilde soru sorduğu, öneri geliştirdiği toplantıda Anayasa konusundaki çalışmaların gelecek dönemler için de yoğunlaştırılması konusunda ortak görüş birliğine varıldı.