CTP-BG Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan adayı Kadri Fellahoğlu ve Belediye Meclisi adayları Tabipler Birliği'ni ziyaret etti.


Ziyarette konuşan Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova kuruldukları günden beri tüm siyasi partilere eşit mesafede durduklarını söyleyerek Kadri Fellahoğlu ve ekibine başarılar diledi.

Berova, göreve geldiği Ekim ayında Lefkoşa'nın çöp kent haline geldiğini ve ciddi bir sağlık sorunu riski taşıdığını hatırlattı. O dönemde yaptıkları girişimlerde böylesi bir kriz durumunda ne belediyenin ne de hükümetin acil önlem planının olmadığını gördüklerini söyleyen Berova, o dönemi çok kötü bir süreç olarak değerlendirdi. Belediyede yeni bir yönetim için seçime gidildiğini vurgulayan Berova, yeni seçilecek belediye başkanının yeni dönemde parti rozetini ortadan kaldırarak, tüm kesimleri kucaklayarak mali disiplini yaratması gerektiğini ortaya koydu. Bir meslek örgütü olarak daha güzel şeyleri konuşmak istediklerini vurgulayan Berova, esas olarak gıda ve su güvenliği sorunu yanında çöplerin de hala daha düzenli olarak toplanmadığını ve bunların büyük sorunlar olduğunu ekledi.

FELLAHOĞLU: YENİ DÖNEM İÇİN KOLLARI SIVADIK

CTP-BG LTB Başkan adayı Kadri Fellahoğlu da ziyarette yaptığı konuşmada kendisini ve ekibini kabul eden Tabipler Birliği Başkanı’na teşekkürlerini ileterek karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. LTB'nin son iki dönemde kötü yönetilmesinden dolayı mevcut başkanın görev süresi dolmadan gemiyi terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Fellahoğlu, Lefkoşa’da yeni bir dönem için kolları sıvadıklarını ifade etti.

Göreve gelmeleri halinde nasıl bir belediye ile karşı karşıya olduklarının farkında olduklarını söyleyen Fellahoğlu, gelir-gider dengesindeki bozukluğu, ödenmeyen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini, aşırı istihdamları, 6 yıldır zamanında ödenmeyen çalışanları ve ödenmesi gereken üç aylık maaşların farkında olarak göreve talip olduklarını belirtti. Bildikleri temel ve önemli yanlışlıkların da olduğunu söyleyen Fellahoğlu, bunların düzeltilmesiyle ilk etapta belediyeye ciddi bir rahatlatma sağlanabileceğine dikkat çekti.

YILDA 24 MİLYON LİRA AÇIK

Belediye bütçesinde yılda 24 milyon liralık açık olduğunu söyleyen Fellahoğlu, belediyeye bir yandan istihdam yapılırken diğer yandan da şaibeli ihaleler ile hizmet alımına gidildiğini ve bunu anlamanın mümkün olmadığını sözlerine ekledi. Belediyede şu anda 4.2 milyon liralık hizmet alımı yapıldığını anlatan Fellahoğlu, bunun ortadan kaldırılarak paranın kasada kalmasını sağlayacaklarını, yüzde 25’e düşen tahsilatın ayda 2.6 milyon liraya tekabül ettiğini bunu ilk etapta Lefkoşalıya güven vererek iki katına çıkartabileceklerini ve bütçeye 5.2 milyon katkı sağlayacaklarını akılı sayaç uygulamasını artırarak, inşaat ruhsatlandırmalarını hızlandırarak ve hizmet ile tahsilatı yüzde 60’a çıkartılması ile de toplamda bütçeye 12 milyon liralık artı değer katacaklarını sözlerine ekledi.

 

PAZAR YENİDEN BELEDİYE SINIRLARINA TAŞINACAK

Belediye Pazarı’nın ihale edildiği dönemde toptancılar halinin Gönyeli'ye taşındığını söyleyen Fellahoğlu, şuanda kıymet tartı ücretinden belediyenin mahrum olduğunu ve mutlaka bunun yeniden belediye sınırlarına taşınarak buradan da 3 milyon liralık gelir elde edileceğini ifade etti.

Diğer bir önemli konunun da reklam ihalesi olduğuna değinen Fellahoğlu, 2010 seçimlerinden kısa süre önce meclis kararsız tek firmanın katılımıyla 30 bin liralık bir ihale gerçekleştirildiğini fakat bu paranın gerçek değerinin yılda 3-4 milyon lira olduğunu belirtti. Göreve geldiklerinde rehberlerinin yasalar olacağına vurgu yapan Fellahoğlu, belediyeyi Lefkoşa halkının çıkarlarına göre yöneteceklerini ifade etti.