CTP-BG, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde gelinen son durumu ve Lefkoşa’nın geleceğini tartışmak için Sivil Toplum Örgütlerine (STÖ) başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’i ziyaret etti.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili ve Sivil Toplum Örgütleri ile İlişkilerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Kadri Fellahoğlu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hakan Kuntay’ın katıldığı ziyaretlerde ortak mücadelenin yolları arandı.

AKANSOY: MALİ DİSİPLİN VE İYİ YÖNETİCİLİK ŞART

Ziyarette yaptığı konuşmada Lefkoşa’nın başlı başına bir sorun olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Asım Akansoy, bu sorunu çözemeyenlerin toplumun diğer sorunlarına nasıl çare üreteceğini sordu. Mali disiplin ve iyi yöneticilikle sorunların aşılabileceğine dikkat çeken Genel Sekreter Akansoy, Mağusa Belediyesi’nde yaşananlardan örnek vererek, “CTP olarak Mağusa Belediyesi’ni kazandığımızda önümüzde LTB’den daha iyi bir durum yoktu. Hatta o kadar ki esnafın duvarlarında ‘Mağusa Belediyesi’nin çeki kabul edilmez’ yazan yazılar vardı. Bu durumdan şimdiki duruma geldik. İyi yönetimle her şey aşılır” dedi. Lefkoşalı olarak sahip çıkılacak bir yönetim istediklerini ifade eden Akansoy, yöneticilik vasfı olan, siyasilerin istihdam baskılarını bertaraf edebilecek bir başkan ve çalışkan bir ekiple tüm sorunların çözebileceğine inanç belirtti. Bu nedenle STÖ’lere başlattıkları ziyaretlerde ortak mücadele için arayışlarını sürdürdüklerini belirten Akansoy, kamuoyunun bu konuya sahip çıkması ve hak ettiği hizmeti alana kadar mücadelesini sürdürmesi gerektiğini savundu.

ÇIRALI: YASA ÇIKARILMALI, SUÇLULAR YARGILANMALI!

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ise istifa etmemekte direnen Belediye Başkanı Cemal Bultuoğluları’nın görevden alınmasını sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılması ve belediyeyi bu hale getirenlerin yargılanması gerektiğini vurguladı. Çıralı, “LTB devletin aynasıdır, ikisinin de sorunu popülizm ve istihdam yaparken özenli davranmamaktır. Bu halk şimdiki başkanı seçerek bir hata yaptı ve bunun cezasını da hala çekiyor. Ama artık bunun bir sonu olmalı” dedi. LTB Başkanı Bulutoğluları’nın mahkemede hesap vermesi gerekirken hala daha koltukta oturmasını eleştiren Çıralı, “Her taraf çöp, belediye niçin var?” dedi.

GÖKÇEBEL: NE YAPILACAKSA HAZIRIZ

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel ise CTP-BG’nin işbirliği ziyaretlerinin çok anlamlı olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, LTB özelinde ve ülke genelinde aynı sorunların yaşandığına dikkat çekti. “Ortada yolsuzluklar ve çürümüşlükler var” diyen Gökçebel, bunların saklandığını ve ortaya çıkmaması için büyük çaba sarf edildiğini kaydetti. İhalesiz ve usulsüz işler yapıldığını ve faturanın da yine çalışana kesildiğini belirten Gökçebel, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesiyle sorunların çözümü için ilk adımın atılacağını, bunun yapılmadığını çünkü durumun başka yerlere gideceğini belirtti. Gökçebel, “Ne yapılacaksa birlikte yapmaya da hazırız” dedi.