Demokrasi mücadelesinde birlikte yürünecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi, sendika ve sivil toplum örgütlerinde başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)’nı ziyaret etti.

Ziyarette CTP’yi Genel Sekreter Erdoğan Sorakın ve MYK üyesi Çiçek Göçkün Bayramoğlu temsil etti. Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, UBP-DP Azınlık Hükümetinin yasa tanımaz uygulamaları, eğitimde gelinen son nokta ve Kıbrıs müzakere sürecini ele almak için KTÖS’e ziyaret düzenlediklerini belirtti.

SORAKIN: “ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYE KARŞI SALDIRI BAŞLATILDI”
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın KTÖS ziyaretinde yaptığı konuşmada ülkemizde son dönemlerde sendikal hak ve özgürlükler ile örgütlü mücadeleye karşı ciddi bir saldırı başlatıldığını, bunu asla kabul etmeyeceklerini belirtti. UBP-DP Azınlık Hükümetinin hiçbir yasaya bağlı olmayan, antidemokratik uygulamalarının kabul edilemez olduğunu, temel tüketim maddeleri başta olmak üzere elektrik, akaryakıt, ilaç ve harçlara zam yapıldığını belirten Sorakın TL’nin değer kaybı ile birlikte alım gücünün çok büyük oranda gerilediğini, ancak hükümetin hiçbir tedbir alamadığını yanı sıra asgari ücreti dahi belirleyemediğini ifade ederek, tedbir alınmaması durumunda önümüzdeki süreçte sosyal patlamaların olabileceğini vurguladı. Hükümetin bütün alanlarda olduğu gibi plansız, programsız ve antidemokratik uygulamaları eğitim alanında yaptığını, son oniki yılda iki eğitim şurası yapıldığını, bağlayıcı olmadığı halde eğitimde yol gösterici kararların sözkonusu olduğunu ancak bakanlığın bu kararları gözardı ederek popülüst politikalar uyguladığını, bunun Anafartalar Lisesi örneğinde de görüldüğünü ifade etti. Erdoğan Sorakın, önümüzdeki süreçte neler yapılabileceğini, nasıl mücadele edilebileceğini görüşmek için KTÖS’ü ziyaret ettiklerini söyledi.

“EN ÖNEMLİ SORUN KIBRIS SORUNU”
Sorakın, Kuzey Kıbrıs’ta yürütülen demokrasi mücadelesinden CTP’nin hiçbir zaman vazgeçmediğini ve bu mücadeleyi sendika ve sivil toplum örgütleriyle birlikte sürdüreceklerini vurguladı. Konuşmasında Kıbrıs Sorununa da değinen Sorakın, sürecin çok önemli dönemeçlerden geçtiğini, KTÖS ve CTP’nin en birincil sorununun her zaman Kıbrıs Sorunu olduğunu ve sürece hep birlikte destek verilmesi gerektiğini belirtti.

ELCİL: “CTP’YLE YÜRÜYECEĞİMİZ ÇOK YOL VAR”
CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın’ın ardından söz alan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Sorakın’ın geçmişte sendikacılık görevini yürüttüğü zaman büyük katkıları olduğunu ve bu yüzden dolayı da kendisini “Evinize hoşgeldiniz” diye karşıladığını belirtti. CTP’yle geçmişten bu yana gerek Kıbrıs konusunda gerekse iç konularda birçok mücadele verdiklerinin altını çizen Elcil, bundan sonra da önlerinde birlikte yürünecek çok yol olduğunu da sözlerine ekledi. UBP-DP Azınlık Hükümetinin uygulamalarını eleştiren Elcil, eğitimde şu an ırkçı, şoven, gerici ve çözüm düşmanı bir politika izlenildiğini kaydetti.

“HÜKÜMET BİR YERLERDEN TALİMAT ALIYOR”
Sendikalara karşı başlatılan saldırılara da değinen Şener Elcil, hükümetin bir yerlerden talimat alarak bu uygulamara giriştiğini ancak ne olursa olsun direnmekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. CTP’nin hükümete geldiği dönemde kolej sınavlarını ortadan kaldırdığını anımsatan Elcil, bunun hem öğrencileri, hem aileleri hem de öğretmenleri rahatlatan bir uygulama olduğunu ancak UBP’nin hükümete gelmesinin ardından kolej sınavlarının yine hayata geçtiğini belirtti. Kıbrıs Sorununda gelinen aşamaya da değinen Şener Elcil, KTÖS ve CTP’nin bu konuda her zaman birlikte mücadele ettiklerini ve bu mücadelenin sürmeye devam edeceğini çünkü Kıbrıslı Türklerin çözümden başka bir alternatifi olmadığını kaydetti.