Kadın dostu kentler yaratılacak

CTP Kadın Örgütü bugün Dome Hotel’de tüm kadın belediye meclis üyesi adaylarına a ve belediye başkan adaylarının eşlerine yönelik seminer düzenledi. Seminere, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da katıldı. Seminere Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun yanı sıra Meclis Başkanı Sibel Siber ve CTP-BG’nin kadın milletvekilleri de katıldı.

Dome Hotel’de düzenlenen seminer saat 09.30’da başladı. 29 Haziran’da yapılacak yerel seçimler öncesinde CTP Kadın Örgütü üyelerinin dayanışmasını artırmak için düzenlenen seminerde Genel Başkan ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Meclis Başkanı Sibel Siber, CTP-BG Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın ve CTP-BG MYK Üyesi ve Eğitim Sekreteri Emel Kişi konuşma gerçekleştirdi. CTP-BG’nin yerel seçimlerdeki tek kadın belediye başkan adayı olan İskele Belediye Başkan adayı Bilen Sayılı Bozkırlı da seminerde kadınlara seslendi. Konuşmaların ardından CTP-BG Girne Kadın Örgütü yöneticilerinden Özay Kalyoncu katılımcılara seminer verdi.

SİBER: KADINLARIN ORTAYA ÇIKMASI GEREKİYOR
CTP-BG Kadın Örgütü’nün düzenlediği seminerde konuşma gerçekleştiren Meclis Başkanı Sibel Siber, kadınların aktif siyasette daha ön plana çıkmaları gerektiğine işaret etti. CTP-BG’nin tarihte ilk kez meclis başkanını kadın olarak atadığını ve bu alanda bir ilki gerçekleştirdiğini anlatan Sibel Siber, ilk kadın başbakanın da CTP-BG’den çıktığını hatırlattı. Bu örneklerin toplumda ses getirmesi gerektiğinin altını çizen Siber, hep birlikte çalışıp hedeflenen yere ulaşılacağını kaydetti.

YORGANCIOĞLU: KADINLAR HAYATIN HER ALANINDA YER ALMALI
Başbakan ve CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da yaptığı konuşmasında kadınların hayatın her alanında yer alması gerektiğini, daha çok ön plana çıkmaları gerektiğini söyledi. Özellikle siyaset alanında kadınların daha geride durduğunu ve artık bunun tam tersi olması gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, CTP-BG olarak kadınlara kadrolarında yer vermeye başladıklarında bunun diğer partiler için ürkütücü bir gelişme arz ettiğini ifade etti. Parti olarak kadınların aktif siyasette yer alabilmeleri için gereken neyse yapıldığını vurgulayan Yorgancıoğlu, bunun parti tüzüğünde de yer aldığının altını çizdi. Yerel seçim çalışmalarını da değerlendiren Yorgancıoğlu, tek kadın başkan adayının kendilerinde olduğunu, belediye meclis üyelikleri listelerinde de kadınlar için konulan yüzde 30’luk kotanın büyük bir çoğunluğunun doldurulduğunu açıkladı. Yerel seçimlerdeki hedeflerini 14 belediye ve üzeri olarak belirlediklerini anlatan Yorgancıoğlu, “Bu sayıyı 16-17’ye kadar çıkarabilmek bizim elimizdedir. Bu seçimlerde son derece başarılı olacağımıza inanıyorum. Yerel seçimlerde elde edeceğimiz başarılar bir yıl sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimini de etkileyecek” dedi.

SORAKIN: KADIN TEMSİLİYETİNDE TEK PARTİYİZ
CTP-BG Kadın Örgütü Genel Başkanı Sibel Sorakın da karar alma organlarında kadın temsiliyetinin artması için en çok mücadeleyi veren partinin CTP-BG olduğunu dile getirdi. “Kadın Dostu Kentler” projesini paylaşmak için düzenledikleri seminere katılan tüm kadınlara teşekkür eden Sorakın, yerel seçim çalışmaları hakkında da konuştu. Yüzde 30 olarak belirledikleri kadın kotasının büyük bir çoğunluğunu doldurduklarını ifade eden Sorakın, yerinden yönetim vizyonuyla vatandaşların yaşam kalitesini artıracak birçok projeyle hizmete hazır olduklarını açıkladı.

KİŞİ: DİĞER PARTİLERDEN FARKLIYIZ
CTP-BG MYK Üyesi ve Eğitim Sekreteri Emel Kişi, CTP-BG’nin kadınlara verdiği önemle diğer partilerden farklı olduğunu kaydetti. Yerel seçimlerde “Kadın Dostu Kentler” projesini halka anlatacaklarını ve bu projeyi sonuna kadar savunacaklarını vurgulayan Emel Kişi, CTP-BG’nin yerel yönetimlerdeki başarılarına yenilerini ekleyeceklerine olan inancının tam olduğunu söyledi. Seçimlere katılan tüm kadın adayları cesaretlerinden dolayı kutlayan Emel Kişi, parti olarak siyasette her zaman kadın-erkek eşitliğini savunduklarına değindi. Özellikle siyaset alanında kadın-erkek eşitliğinin olmadığına vurgu yapan Kişi, bunun önüne geçmek için yüzde 30 kotası uyguladıklarını hatırlattı.

BOZKIRLI: DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR!
CTP-BG İskele Belediye Başkan adayı Bilen Sayılı Bozkırlı gençlerin, kadınların önünü açmak, onlara içinde yer alacakları yönetsel fırsatlar yaratmak için var gücüyle çalıştığını söyledi. Kadın dostu, eşitlikçi kentler için projeler üretmeyi hedeflerinin başına koyan “Yıldızlı Belediyecilik” anlayışıyla çok şey başaracaklarını söyledi. Ülkeye kadın eli değmesi gerektiğini vurgulayan Bozkırlı, dinleyicilerden uzun süre alkış aldı. Sayılı, kadınların ülkeye temiz, barışçı ve akılcı çözümler getireceğini söyledi. Bozkırlı, CTP-BG’nin ileride daha çok kadın başkanlar, kadın milletvekilleri ve kadın yöneticiler çıkaracağını kaydetti.