CTP ve AKEL barış süreci için ortak komite kurma kararı aldı

Kıbrıs’ta yıllardır Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların barış ve dayanışma içerisinde yaşaması için mücadele verdiklerini belirten CTP ile AKEL, “müzakere sürecinin takip edilmesi ve liderlere destek olunması için ortak komite kurulmasına” karar verdi. CTP ile AKEL heyetleri bugün Lefkoşa’da CTP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası basına ortak açıklama yapıldı.

Yakın bir sürede kurulacak ortak komite; müzakereleri yakinen takip edecek ve bir yandan sorunların çözümü konusunda öneriler geliştirerek, liderlere yardımcı olmaya çalışacak, diğer yandan da kamuoyunu doğru yönde bilgilendirme görevini üstlenecek.
CTP ile AKEL, kayıp şahısların bulunması için her iki topluma da çağrıda bulunarak, kayıplarla ilgili bilgi sahibi olanların, kayıp şahısların bulunabilmesi için bildiklerini Kayıp Şahıslar Komitesi ile paylaşmasını istedi.
CTP ile AKEL heyetleri bugün Lefkoşa’da CTP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası basına ortak açıklama yapıldı.

“DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’NDE ORTAK TOPLANTI ANLAMLI”
Ortak açıklamada, Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakerelerde çok önemli bir dönemden geçildiğine işaret edilerek, bu ortak toplantının hem böyle bir önemli dönemde hem de 1 Eylül Dünya Barış Gününde gerçekleştirilmiş olması nedeniyle anlamlı olduğuna dikkat çekildi.

“FEDERAL ÇÖZÜMLE TAÇLANMASI İÇİN SON DERECE UYGUN ORTAM VE FIRSAT VAR”
Açıklamada, CTP ile AKEL’in tarihleri boyunca Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların barış ve dayanışma içerisinde yaşaması için mücadele veren iki parti olduğu ifade edilerek, bugün bu mücadelenin federal bir çözümle taçlanması için son derece uygun bir ortam ve fırsat bulunduğuna vurgu yapıldı.
Her iki partinin de bu fırsatın doğru değerlendirilmesi konusunda kendilerine son derece önemli bir görev düştüğünün bilincinde olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bu bilinçten hareketle bugünkü toplantıda müzakere sürecinin takip edilmesi ve liderlere destek olunması için bir ortak komite kurulmasına karar verilmiştir. Bu komite müzakereleri yakinen takip edecek ve bir yandan sorunların çözümü konusunda öneriler geliştirerek liderlere yardımcı olmaya çalışırken, diğer yandan da kamuoyunu doğru yönde bilgilendirme görevini üstlenecektir.
Ülkemizde yaşanan süreç açısından son derece anlamlı olan bu günde iki parti tarihsel misyonlarının bilinciyle bir kez daha bütün güçleriyle bir an önce adamızda barışın ve federal çözümün gerçekleşmesi için ülkedeki tüm barış güçleriyle birlikte elden gelen her türlü katkıyı koyma kararı vermiştir. Adamızda yaşayan herkesi en içten barışçı duyularımızla selamlarız.”

TALAT: AMACIMIZ HALKLARI DOĞRU BİLGİLENDİRMEK VE KARARLILIĞI SÜRDÜRMEK
CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, bugün AKEL ile çok güzel bir görüşme yaptıklarını belirterek, bugünün, 1 Eylül Dünya Barış Günü olması sebebiyle de anlamlı bir gün olduğuna dikkat çekti. Talat, bugün barışa olan bağlılıklarını bir kez daha ifade ettiklerini belirterek, Kıbrıs sorununun çözümü aşamasında barış gününün anlamını ve önemini iki parti olarak bir kez daha teyit ettiklerini vurguladı.

Kıbrıs görüşme sürecinin önemli aşamalar kaydettiğini ifade eden Talat, bu süreçte ayrıntıların önemli hale geldiğini, dolayısıyla misyonu Kıbrıs’ta barış ve çözüm olan iki parti olarak ortak bir komite oluşturup liderlere müzakere sürecinde yardımcı olma kararına ulaştıklarını söyledi. Talat, bunun için iki parti olarak komiteyi oluşturup çalışmalara başlayacaklarını belirterek, “amacın; kesinlikle müzakere sürecinin yerini almak olmadığını, sadece liderler ve ekiplerine yardımcı olmak, hem de toplumların konuyu doğru algılamasını sağlayıp, muhtemel yanlışları düzeltip kamuoyunun çözüm yönünde kararlılığını sürdürmesini sağlamak, devam ettirmek” olduğunu kaydetti.

Bu çerçevede çalışmaları sürdüreceklerini ifade eden Talat, ayrıca Kiprianu’nun yaptığı çağrıya da katıldığını ifade ederek, “Kayıplar konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu, birçok kayıp bulunmasına rağmen çok sayıda kaybın henüz bulunamadığını, bu yüzden kayıpların nerede bulunabileceklerine dair bilgisi olanların Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bilgi vermesini” istedi. Talat, bunun bir insanlık ve insani mesele olduğunu belirterek, Kiprianu ve heyetine ziyaretten dolayı teşekkür etti ve bu ziyaretin partileri için önemine vurgu yaptı. AKEL’in çözüm sürecinde çok önemli bir aktör olduğuna işaret eden Talat, AKEL’in iktidarda olmasa da muhalefetteki en büyük güç olarak çözümü desteklediğini, çözümün de en önemli garantilerinden olduğunu kaydetti.

KİPRİANU: BARIŞA ULAŞMAK İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞMALIYIZ
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, Talat ile ekibine teşekkür ederek, bugün CTP ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını kaydetti. Kiprianu, müzakerelerde ilerleme olduğunun ortak değerlendirmeleri olduğunu söyledi. Ancak bir çözüme ulaşmak için hala katedilmesi gereken mesafeler olduğunu ifade eden Kiprianu, iki partinin Kıbrıs’ın ortak geleceği için önemli bir rol taşıdığının bilincinde olduğunu ve geleneksel olarak barış yönünde mücadele verdiklerine vurgu yaptı. Kiprianu, ortak değerlendirmeler sonrası kurmaya karar verdikleri ortak komite ile müzakerelerde liderlere düşünce üreterek, destek vermeyi amaçladıklarını anlattı.

Komitenin çok yakın bir zamanda kurulacağını söyleyen Kiprianu, bugünün 1 Eylül Dünya Barış Günü olduğuna dikkat çekerek, günün “Kıbrıslılara” mesaj vermek için önemli olduğunu ifade etti ve barışa ulaşmak için birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. Kiprianu, Kıbrıs’ta barış için çalışmanın görevleri olduğunu kaydederek, bunun sözünü de verdi.

Andros Kiprianu, kayıp şahıslar ile ilgili konuya da değinerek, kayıplarla ilgili bilgisi olanların insanlık görevi adına bu bilgileri Kayıp Şahıslar Komitesi ile paylaşması çağrısında bulundu. Kiprianu, konuşmasının sonunda Talat’a teşekkürlerini yineleyerek, birlikte çalışmayı sürdüreceklerini söyledi. (TAK)