Ülkeyi her sektörde kaosa sürüklüyorlar: Valencia için kriz kapıda

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt İlçe Başkanı Çağlar Gulamkadir, narenciye sorunuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Basın Açıklaması

Ülkeyi her sektörde kaosa sürüklüyorlar: Valencia için kriz kapıda

Ülkeyi her sektörde kaosa sürükleyenler, hala aynı düşünceyle hareket etemektedirler. Süreci yönetemeyenler, bunun bedelini üreticiye, kontraktörlere, işçiye, ihracatçıya ve esnafa ödetmeye çalışmaktadırlar. İhracatta en önemli ürünlerden biri olan narenciyede kaos yaşanmadan gün geçmemektedir. Ülkeyi yönettiğini iddia eden “hükümet”, sektörü baltalamak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam etmektedir. Valencia için de kriz kapıdadır.

Burada izinli bir şekilde bulunan, yaklaşık 27 ekipten oluşan 750 civarı kesim ekiplerinin işçileri çalıştırılmıyor, çalışamayan ekipler ise iş yokluğu nedeniyle Türkiye’ye geri dönüyor veya dağılıyor. Sonrasında ise yeterli sayıda işçimiz yok denilip, üçüncü ülkelerden yetisi olup olmadığı bilinmeyen işçiler getirilmeye çalışılıyor. Dört ay sonra sona erecek sezondan sonra getirilen işçilerin akıbetiyle ilgili ciddi iddialar söz konusudur. Bu iddialar, getirilecek işçilerin teminat mektupsuz getirileceği, belirli şirketlere imtiyazların olduğu, gelecek kişilerden gelmeden komisyon alma ve sezon sonrası tamamlanacak iş sonrasıda kaçak işçi veya insan kaçakcılığına kadar ilerleyen bir süreçten bahsedilmektedir.

Bugün, kontraktörler birlikleri tarafından yapılan uyarı grevinin ardından gerçekleşen toplantıda verilen sözlerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildirir, tüm sektör paydaşlarına yalnız olmadıklarını, bu ülkeyi hep birlikte ayağa kaldırmak için CTP olarak yanlarında olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Cumhuriyetçi Türk Partisi

Güzelyurt İlçesi (A)

Başkan Çağlar Gulamkadir

23.03.2024