Siber: Lefke ruhu olan bir kasaba… Hak ettiği yere gelecek!

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Lefke bölgesini ziyaretinde Lefke’nin kendine özgü karakteristik yapısıyla çok etkileyici olduğunu söyledi. Lefke’nin tarihi konakları, hurma ağaçları, doğası, sıcak ve samimi insanı ile çok güzel bir kasaba olduğuna vurgu yaptı. Bugün Lefke’nin henüz hak ettiği yerde olmadığını ama belediyenin yürüttüğü “cittaslow-sakin şehir” projesi, hızla gelişen Lefke Avrupa Üniversitesi’nin bölgeye katkısı ve geliştirilecek başka projelerle hak ettiği yere geleceğine inanç belirtti. Özellikle halkın aidiyet duygusunun güçlü olduğunu ve kasabalarına sahip çıktıklarını, sivil toplum örgütlerinin bölge ile ilgili çalışmalarını takdir ettiğini söyledi. Cengiz Topel Hastanesi’nin de bölge halkına verdiği hizmetin kalitesinin daha da artırılıp daha çağdaş bir yapıya kavuşturulacağını söyledi.

MAKAMLAR HİZMET İÇİN ARAÇTIR
Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs müzakerelerinde masaya oturup çözüm aramak için önce çözüme inanmak gerektiğini belirtti. 40 yıldır adada hüküm süren statüko anlayışından kurtulmak gerektiğini belirten Sibel Siber, değişim için aday olduğunu söyledi. CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın ev sahipliğinde Lefke bölgesini ziyaret ederek vatandaşlarla söyleşi gerçekleştirdi. Lefke Belediyesi AKM’de gerçekleştirilen toplantıya, CTP-BG Güzelyurt İlçe Başkanı Doğan Şahali, Güzelyurt milletvekilleri Mehmet Çağlar, Hüseyin Erçal ve Armağan Candan, Kadın Örgütü Genel Başkanı Sibel Sorakın, MYK üyeleri, Sağlık eski Bakanı Eşref Vaiz ve Lefke Muhtarı Şerife Nilgün Tahsildaroğluları ile Lefke ve köylerinden bölge halkı ve çok sayıda partili katıldı.
CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Sibel Siber, Cumhurbaşkanlığı makamının müzakerecilik misyonu haricinde sanıldığı kadar pasif bir makam olmadığını, bu makamda kadın, genç, sağlık, eğitim, çevre, sağlıklı şehir ve halkın günlük yaşamını etkileyen birçok konuda çalışma masaları kurulacağını ve halk için çalışmalar yapılacağını söyledi. Siber, “Makamlar hizmet etmek için bir araçtır yeter ki halk için gaile çekilsin. Yeter ki halka hizmet için heyecan duyulsun” dedi.

MECLİS BAŞKANLIĞI’NDA BİRÇOK PROJE YÜRÜTÜYORUZ…
Siber, kendisinin şu anda Meclis Başkanı olduğunu, bu makamın diğer makamlara göre daha pasif bir görev olarak görüldüğünü ama rutin görevler yanında halk yararına birçok proje çalışması başlattıklarını söyledi. Lefkoşa’da Girne Kapısı ve çevresinden Sarayönü’ne kadar bulunan bölgenin restorasyonu için proje üretildiğini belirten Siber, bu projenin hayata geçmesinin ardından bölgenin yepyeni bir çehre kazanacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı’ndaki gibi danışman kadrosu ve bütçesi olmamasına rağmen, KTMMOB Mimarlar Odası ile LTB işbirliği ile bu projeyi hazırladıklarını ve girişimleri sayesinde kaynak bulduklarını kaydeden Siber, üniversitelerimizle işbirliği halinde özellikle çevre konusunda birçok çalışma yaptıklarını anlattı. Taş ocakları ile ilgili hem Üniversite hem de Maden Metalürji Mühendisleri Odası ile çalışma yaptıklarını aktaran Siber, kurumlarımızla işbirliği halinde mevcut insan kaynaklarımızla çok güzel projelere imza atacağına vurgu yaptı. Siber, “Cumhurbaşkanı makamı da bu hizmetlerin yerine getirilmesi için önemli ve etkin bir makamdır” dedi.

FEDERAL ÇÖZÜMLE, SORUN DEĞİL BARIŞ ADASI…
Kıbrıs sorununun 50 yıldır sürdüğünü ve dünyanın en büyük sorunlarından birisi haline geldiğine dikkat çeken Dr. Sibel Siber, Kıbrıs denilince akıllara “sorun” geldiğini belirtti. Artık Kıbrıs denilince sorun değil, barış adası olduğunun akıllara gelmesi için federal bir çözüme ihtiyaç olduğunu vurgulayan Siber, müzakere etmek için önce barışa inanmak, barış dili kullanmak gerektiğinin altını çizdi. Etkin iletişimle etkin diplomasi ile kendimizi daha iyi anlatabileceğimize vurgu yaptı. Siber, “Haklı olmamız bize hakkımızı verecekler anlamına gelmez” diyerek mücadele etmek gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı makamında kurulacak Uluslararası İlişkiler Masası’nda değerli akademisyenler ve deneyimli diplomatlarımızın yer alacağını belirtti. Özellikle kültür ve spor alanında uygulanan ambargo ve izolasyonlara karşı etkin diplomasi yürütüleceğini söyledi.