CTP ve POGO Kadın Örgütü’nden ortak açıklama

CTP Kadın Örgütü ile POGO Kadın Örgütü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle ortak açıklama yaptı. Ortak Açıklama saat 10.30’da ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde Rumca ve Türkçe olarak okundu. Açıklamanın Rumcasını POGO Kadın Örgütü Başkanı, AKEL Milletvekili Skevi Kukoma, Türkçesini de CTP Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın okudu.

“AYRILIKÇI DÜŞÜNCEYE KARŞI DURMAK…”
“Ortak geleceğimize, ülkemizin refahına ve barış için dünyaya örnek olabilecek bir rol üstlenebileceğimize dair inancımızı ifade etmek ve her türlü ayrılıkçı düşünceye karşı durmak üzere, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle bugün bir araya geldik” denilen açıklamada, kadınların anlaşmazlıkların çözümünde ve barış inşa süreçlerindeki rolünün önemi vurgulandı.
Kıbrıs’ta devam etmekte olan barış sürecinde kadınların üstlenebileceği rolün de altı çizilen açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi’nin 1325 no.lu kararının, kadınların karar alma süreçlerine dahil edilmemesi halinde sürdürülebilir barışa ulaşılamayacağını teyit ettiğini de, ayrıca hatırlatmak istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

“ORTAK GEÇMİŞ…”
Kıbrıs’taki kadınların ve insanların birlikte var oluş, işbirliği ve ortak mücadeleyle dolu olan bir ortak geçmişi olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Ortak tahayyüllerimizin gerçekleşebilmesi için, ilk ve en önemli adım olarak gördüğümüz Kıbrıs’ta bütünlüklü bir çözüm ve Kıbrıs’ın birleşmesi için mücadelemize devam etmeye kararlıyız. Bu amacımıza ise, ancak tüm Kıbrıslıların ortak mücadelesi ile ulaşabileceğimize inanıyoruz. Mevcut durumun devamı kesinlikle kabul edilemezdir”.

MÜZAKERE SÜRECİNE DESTEK…
Müzakere sürecinin BM’nin himayesinde yeniden başlamış olmasını desteklediklerini de ortak açıklamada ifade eden kadınlar, mümkün ve kabul edilebilir tek çözüm olan; Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının siyasi eşitliğine dayalı, iki toplumlu ve iki bölgeli bir federasyon için verdikleri mücadeleye bağlı kalacaklarını kaydettiler.

İKİ TOPLUM LİDERİNE ÇAĞRI
Kadınların Kıbrıs’ın askersizleştirilmesinin ve tüm Kıbrıslıların insan haklarına saygı gösterilmesinin garanti altına alınacağı bir çözüme bağlılığının beyan edildiği açıklamada, en kısa zamanda bütünlüklü bir çözüme ulaşılabilmek için yoğun çaba sarf etmeleri hususunda her iki toplum liderine de çağrıda bulundu. (TAK)