İlçe Yönetim Kurulumuzun Gazimağusa Belediyesi’nin çalışmaları ve gidişatı ile ilgili yaptığı açıklama üzerine Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in cevabi açıklamasını okuduk.
Açıklama, özünde Gazimağusa Belediyesi’nin şu anda hizmet kalitesini ve yatırımları ne kadar düşürdüğünün, aşırı ve gereksiz istihdamların bir itirafıdır.

Önümüzdeki dönemde belediyenin icraatlarını mercek altına alarak kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ancak, personel istihdamları ile ilgili kamuoyuna doğru bilgiyi aktarmak da görevimizdir.
Geçen dönemki Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın seçim sonrası yaptığı açıklamada, 1 Temmuz 2014 itibarı ile Gazimağusa Belediyesi’nde 58 memur, 212 işçi ve 70 taşeron işçisi olmak üzere toplam 340 kişi çalışmaktaydı. Yukarıdaki tarihten bu güne kadar belediyeden 28 kişi emekli olmuş, istifa etmiş veya vefat etmiştir.
Şu anda Gazimağusa Belediyesi’nde 54 memur, 288 işçi, 70 taşaron işçisi ve 72 de hizmet alımı kaleminden ödenen toplam 484 kişi çalışmaktadır. Yani İsmail Arter döneminde belediyeye 172 kişi istihdam edilmiştir. Üstelik hizmet alımı kaleminden ödenen işçilerin sigorta ve ihtiyat sandığı ödemeleri yapılmadığından yasadışı ve güvencesiz çalışmaktadırlar. Yaptığımız araştırmada bu işçilerin Çalışma Dairesi’nde de kaydı yoktur.
Bir kamu kurumunda böyle bir yasadışı uygulamaya dur demek için Sn. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nı göreve çağrıyoruz.
İstihdama dayalı belediyecilik anlayışının Lefkoşa’yı ne duruma getirdiği tüm Kıbrıs halkının malumudur. Biz, Cumhuriyetçi Türk Partisi Mağusa İlçe Yönetim Kurulu olarak Kıbrıs’ın marka belediyesi olan Gazimağusa Belediyesi’nin aynı duruma düşürülmesine seyirci kalmayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

Cumhuriyetçi Türk Partisi
Mağusa İlçe Yönetim Kurulu