Siber: Kıbrıs sorunundan herkes bunaldı, enerjimiz var ve çözeceğiz!

Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Kıbrıs sorunundan artık tüm paydaşların sıkıldığını, Avrupalı diplomatlarla yaptığı sohbetlerde de bunu gördüğünü belirterek, “Seçimlerden sonra çözüm için yeni bir süreç başlayacak. Masaya başlayıp bitirmek için oturacağız. Enerjimiz var ve çözeceğiz” dedi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Yakın Doğu Üniversitesi’nde anaokul, ilkokul, lise ve üniversite fakülteleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’i ziyaret etti. Siber ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda, Kıbrıs Türk halkının şu an şikayet ettiği tüm konuların düzeltilebilecek konular olduğunu söyleyerek bunu yapacak olanın da halkın kendisi olduğunu söyledi. 19 Nisan’da verilecek kararla birlikte pasif ve içe kapanık liderliğin gideceğini, yerine aktif ve çalışan bir liderliğin geleceğini kaydeden Siber, güven veren, herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanlığı yaratmak için yola çıktıklarını vurguladı.

KAMU HİZMETİ KOMİSYONU TRAVMASINA SON VERİLECEK
Ziyaretlerde kendisine sık sık sorulan Kamu Hizmeti Komisyonu hakkındaki görüşlerini paylayan Siber, “En büyük travmalarımızdan biri” dediği Kamu Hizmeti Komisyonu atamalarında açıklık, şeffaflık, dürüstlük ve gerçekten hak edeni kazandırma ilkesiyle hareket edileceğini vurguladı. “Cumhurbaşkanlığı makamına hak, adalet gelecek dediğim tam da budur” diyen Siber, polis terfileri konusunda da aynı fikirde olduğunu kaydetti. Bir soru bankası oluşturulacağını bunun gizlilik ilkesiyle sınav yapacağını ve sonuçların hemen açıklanarak şaibeye meydan tanınmayacağını, kimsenin hakkının yenilmesine izin vermeyeceğini söyledi. Siber, “Güveni ancak bu şekilde sağlayabiliriz. Mutsuzluğumuzun altında yatan şey güven eksikliğidir. Kazanan birini duyduğumuzda inanmayıp burun kıvırıyoruz, hakkıyla kazandığına inanmıyoruz. İlk el atılacak konulardan biri budur. Eş değer mağduriyeti de el atılacak bir konudur. Bu yönde haksızlık yaşamış insanlarımızın mutsuzluklarına da son vereceğiz. Kural varsa herkes için geçerli olmalıdır. Yoksa bazılarına imtiyaz tanır, bazılarını dışlarsanız adalet ve aidiyet duygusunu tesis etmeniz mümkün olamaz. Benim iddiam adil olan bu sistemleri yaratmaktır” dedi.

HALKIMIZIN İRADESİNİ MASAYA TAŞIYACAĞIZ
Seçimlerden sonra başlaması beklenen müzakerelerde Kıbrıs Türk halkının haklarının en iyi şekilde savunulması için cesaretle masaya oturacaklarını söyleyen Siber, “Sonuç odaklı düşünen, haklarımızı talep eden bir cumhurbaşkanlığı makamı yaratılacak. Toplum liderliği statüsü uluslararası alanda etkin şekilde doğru kullanılacak. Birçok konuda söz sahibi olduğumuzu dünyaya hatırlatacağız. Pasif liderlik nedeniyle sürecin dışına itilen halkımızın çözüm iradesini masaya taşıyacağız” dedi. Siber, Kıbrıs sorununda yaşanan bıkkınlığın Avrupalı diplomatlarca da paylaşıldığını dünyanın artık bu sorunu çözmek için gün saydığını belirterek, “Ancak barışı da çözümü de Kıbrıs’ta yaşayan halklar yapacak” dedi. Siber son beş yılda cumhurbaşkanlığı makamında ne yapıldığının sorgulanması gerektiğini dile getirerek 19 Nisan’da adayların başarı öykülerinin kıyaslanması gerektiğine vurgu yaptı.