CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili ortaya koyduğu tavrın, Kıbrıs Türk tarafını uzlaşmaz olarak gösterilmesi riskini artırdığını söyledi…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Türkiye’nin, Kıbrıs sorununun BM parametreleri çerçevesinde çözümünü istemekle birlikte, AB sürecindeki tıkanma nedeniyle bir beklentisi kalmadığından, çözüm konusunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu teşvik konusunda isteksiz davrandığını kaydetti. Eroğlu’nun Kıbrıs görüşmeleriyle ilgi ortaya koyduğu tavrın da Kıbrıs Türk tarafını uzlaşmaz gösterme riskini artırdığını kaydeden Eroğlu, “Artık tehlike çanları çalmaya başladı” diye konuştu.

CTP-BG Genel Başkanı bu sabah Kıbrıs TV’de Serhat İncirli’nin hazırlayıp sunduğu Kıbrıs’ta Bugün adlı programın konuğu oldu.

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, CTP-BG’nin son günlerdeki hareketliliğiyle ilgili soruya verdiği yanıtta geçtiğimiz aylarda partisinin 2012 yılında daha yoğun bir döneme gireceği ve politikalarını toplumla paylaşma konusunda daha girişken olacağını açıkladıklarını anımsatarak, “bunun yanında Temmuz’da Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığı ve bunun Kıbrıs sorununa olumsuz etkilerini de dikkate alarak Kıbrıs sorununa yönelik girişim başlattık. Çünkü inanıyoruz ki görüşmeleri Kıbrıs Türk halkı adına yürüten Sayın Eroğlu’na baktığımızda çözüme inanmayan bir görüntü vermektedir ki bu da Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmaz taraf olarak gösterilmesi riskini artırmaktadır” dedi.

Yorgancıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle gerçekleştirdikleri resmi görüşmelerder elde ettikleri intibaın Türkiye’nin görüşmelerin BM parametreleri çerçevesinde varılacak bir çözümle sonuçlanmasını istediği olduğunu kaydederek, “Şimdi AB süreci tıkandığı ve beklentileri kalmadığından, Sayın Eroğlu’nu çözüme teşvikte isteksiz davranıyorlar. Onun yerinde Sayın Talat olsaydı, Türkiye’nin tavırsızlığı onu olumsuz etkilemeyecek, ileri adım atacaktı. Oysa Sayın Eroğlu’nun öyle bir isteği yok” diye konuştu.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Rum tarafının da çözüm konusunda yeterince hazır olmadığına işaret bu noktada 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasındaki farkı şu sözlerle ifade etti: “Sayın Talat, Rum isteksizliğine karşı öneri hazırlayıp masaya koyarken, Sayın Eroğlu Rum isteksizliği karşısında ortaya çözümsüzlükle ilgili senaryo koyuyor”

Yorgancıoğlu, parti olarak yapmaya çalıştıklarının, bir çözümsüzlüğe doğru yol alınıyorsa ve bunun sorumlusu olarak Kıbrıs Türk tarafının gösterilmesi ihtimali varsa, gerek Kıbrıs Türk toplumu gerekse Türkiye için muhtemel riskleri ortaya koyarak hem Eroğlu hem de Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin dikkatlerini çekmek olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, “barışa inanan bir parti olarak yapmamız gereken budur” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının da kıbrıs sorununun çözüm çabalarına yaklaşımını eleştiren Yorgancıoğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Talat döneminde Rum Yönetimi Başkanı Hristofias’ın mülkiyet konusunda “mülk sahibi son sözü söyler” ısrarından dönmediğini, Talat’ın uzlaşmazlık durumunda konunun kurulacak iki taraflı komisyonda çözümlenmesi önerisini reddettiğini anımsatarak, “ama şimdi sunduğu kâğıtlarda Sayın Eroğlu’na bu olanağı verdi. Talat’tan esirgediğini Eroğlu’na verdi” diye konuşarak buna karşın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tapuları zaten verdiklerini öne sürerek komisyonun karar vermesine karşı çıktığına işaret etti.  Yorgancıoğlu, Eroğlu’nun, Türkiye’nin bu motivasyonsuzluğunu değerlendirdiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun CTP’nin eylemlerini BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ziyaretinden sonra yaptığına dikkat çeken açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını da ifade eden CTP-BG Genel Başkanı, “partimiz Sayın Eroğlu politikaya gelmeden önce federal çözüm istiyordu” diye konuştu.

Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın bağlanma konusundaki açıklamalarına tepki gösteren başta CTP-BG olmak üzere Kıbrıslı Türk parti, sivil toplum örgütü ve bireylerini “Rumculukla” suçlamasına ise Yorgancıoğlu, CTP’nin merhum genel Sekreteri Naci Talat’ın bu yöndeki iddialara verdiği “Biz Erenköy’de sizin ağırlığınız kadar mermi attık” yanıtını hatırlattı.

Yorgancıoğlu, “biz, son sözü söyleyecek Kıbrıslı Türklerdir diyoruz. Yanlış yapan Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin yanlışlarını net bir şekilde ortaya koymak lazım ama, düşmanlığa vardıracak noktaya taşımak doğru bir yaklaşım değil. Biz yanlış yaptıklarında söylüyoruz. Bu küçücük ülkede dünyanın ayrı devleti tanınmayacağını Türkiye’deki yetkililerin de 40 yıldır anlamış olmaları TC’deki yetkililerin ayrı devletin tanınmayacağını 40 yıldır anlamış olmaları ve federal çözümü takip etmeleri gerekir. Artık tehlike çanları çalmaya başladı. Türkiye AB’den yeterince ilgi görmedi diye sitem edebilir ama Kıbrıs sorununun çözümü için Sayın Eroğlu’nu teşvik etmesi lazım.”

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ilk Greentree zirvesinin ardından “bu iş burada bitecek, biz yolumuza gideceğiz” diye mesajlar vermeye başladığını da anımsatan CTP-BG Genel Başkanı şöyle konuştu:

“Yani kıyamet günü sonrası senaryosu yapıldı, nasıl önleriz sorusu hiç sorulmadı. Sayın Eroğlu, ‘kendi devletimizi kurar, anayasamızı yaparız’ diyor. Hep kurmaktan söz ediyor da bu devletler kurulurken yıkılanlardan söz etmiyor.”

 

 

CTP Basın Bürosu