Erhürman 3 soru sordu: Başbakan ve Başbakan Yardımcısı yine Meclis’te yoktu!

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bugünkü Meclis Genel Kurulu’nda UBP-DP azınlık hükümetinin pervasızca dağıttığı kamu arazileri hakkında konuştu. Erhürman, Çıkarma Plajı ve Metehan’daki askeri arazi ile bugün basında çıkan Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ait binaların ihalesiz şekilde kiralandığı yönündeki haberle ilgili hükümete sorular yöneltti. Meclis oturumunda Başbakan ve Başbakan Yardımcısının yine bulunmadığını, kendilerine cevap verilmesi gereken denetim gününde, kamu arazilerinin konuşulacağını bildikleri için yine ‘arazi olduklarını’ kaydeden Erhürman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dur durak bilmeyen hükümet bugün basında çıkan haberlere bakılırsa, marifetlerine devam ediyor. Ve her zamanki gibi Sayın Başbakan, Başbakan Yardımcısı burada yok. Bize kim cevap verecek? Hiçbir sorumuza yanıt alamıyoruz! Bugün bir gazetede Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’ne ait binaların bir bölümünün ismi açıklanmayan bir şirkete verildiği yazıyor. Normal şartlarda ilgili Bakanın buraya gelip cevap vermesi lazım. Gerçekten kiralama var mı ve varsa bu binalar kime kiralandı? Hiç olmazsa şu an burada bulunan herhangi bir bakandan yanıt bekliyorum. İhale, mihale hak getire, bari böyle bir kiralama var mı, varsa kime kiralandı bunu açıklayın. Yanıt bekliyorum. Bizi geçiştirmeye devam mı edeceksiniz? Meclis çalışmalarının bir edebi, adabı var. Denetim gününde muhalefet soru sorar, ilgili bakanlar yanıt verir. Bize ne demek istiyorsunuz? ‘Siz boşuna konuşuyorsunuz, biz sizi takmıyoruz’ mu demek istiyorsunuz. Edep, adap sınırlarını çoktan aştınız. Çıkarma Plajı ile ilgili soruyu elli defa gündeme getirdik. Hükümetin kararı nedir? Çıkılsın buraya ve cevap verilsin! Bir ay önce yaşananlar ortada, hala resmi bir açıklama yok. Hükümet adına hiç kimse açıklama yapmayacak mı? Hükümet bize cevap vermeyecek mi? Kültür Komitesi’nde kendi vekillerinizin de oylarıyla, oybirliği ile o olanın sit alanı ilanı edilmesi için karar alındı. Bu karar olduğu yerde mi duracak, ne olacak, neyi beklersiniz? Metehan’daki nihai durumu anlatmak için neyi beklersiniz? Nedir orayla ilgili karar? Bu Meclis’i, buradaki çalışmaları anlamsız hale getirdiniz. Bu Meclis ile ilgili edep ve adap sınırlarını çoktan aştınız. Her gün soru soracağız, tam da sorular sorulurken ortadan kaybolacaksınız, arazi olacaksınız, biz yine cevap almadan devam edeceğiz. Bu böyle devam eder mi sanıyorsunuz?”

MAHKEMELER YAZ AYLARINDA DA ARA EMRİ ALIR BİLESİNİZ!
“Kamu arazileri ile ilgili gittikçe adaletsizliğinizi en dar alana, kısa paslaşmalara çektiniz. Aile ve en yakın çevrenize döndünüz. Ve bunlara rağmen de burada oturmaya devam ediyorsunuz. ‘Yaz geliyor, Meclis kapanacak, muhalefet tatile girecek, nasılsa biz bunları hallederiz’ diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaz aylarında da mahkemeler ara emri verir, ceza ile ilgili soruşturmalar yapılır. Şimdiden söyleyeyim bilesiniz! Bakanlar Kurulu ciddiyetini taşıdığınızı iddia ediyorsanız sorduğum üç soruya buradan cevap verin.
Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığınız mali protokolün 58’inci sayfasında yazıyor: “Turizm kullanımına ayrılan kamu arazilerinin belirlenerek hazırlanacak mevzuat doğrultusunda rekabeti sağlayacak objektif bir ihale yöntemi ile ulusal ve uluslararası yatırımcılara duyurulmasını sağlamak amacıyla 16/1987 sayılı Turizm Endüstrisi Teşvik Yasası’nda yapılacak revizenin KKTC Meclisi’nden onaylanması sağlanacaktır.” Mali protokol bu Meclis’ten geçti. Yani artık yasa hükmündedir. Siz turizm ile ilgili bir arazi kiralayacaksanız ihaleye çıkacağınıza söz verdiniz. Hali araziler, hazine arazileri bir dilekçe karşılığında dağıtılıyor. Hepsi siyasi irade ile dağıtılıyor. Hiçbir yerde kriter yok, planlama yok. Açık ilan yok, çağrı yok, ihale yok. Böyle bir düzen olamaz. Adalet kelimesinin a’sı bu sistemin kendisinde yok. Savcılığın 24 Temmuz 2013 tarihli görüşü var. Malı askeri bölgede kalan üstelik orijinal Türk malını bu bölgelerde bırakan, ne kirasından, ne tazminattan, ne mülkünden yararlanabilenler orada beklerken, bu kişiler ne tazminat, ne kira alırken siz askeri bölgelerdeki birtakım arsaları keyfi biçimde tahsis edemezsiniz. Bu mallar yasada sayılan kamu yararı amaçları dışında başka bir amaçla tahsis edilemez. Askeri bölge kapsamından çıkacaksa eşdeğer kapsamına girecektir. Başsavcılığın da görüşü budur, Anayasa Mahkemesi’nin kararı da budur. Nasıl oluyor da hala Metehen’daki arazi ile ilgili bize tek bir yanıt vermiyosunuz?! Bilin ki bu böyle devam edemez, etmeyecek”