CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, 22 Ocak zirvesi öncesinde her iki liderde de çözüm yönünde cesaret verici bir tavır gözlemlenemediğini vurguladı…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, 22 Ocak zirvesine yönelik görüşlerini “liderler cesaretli adım atarsa çözülür. Liderler risk alır, geleceği görür, toplumunu temsil eder. Dolaysıyla birbirlerini suçlamak yerine, Hristofias Kıbrıs Türk halkının hassasiyetini, Eroğlu ise Kıbrıs Rum halkının hassasiyetlerini anlamalı ve referandumla olumlu oy vermelerini sağlayacak konuları öngörmeli. Maalesef her iki liderde de bunu göremiyoruz. Masada kendi beklentilerinizle ilgili bir şeyler beklerseniz bu liderlik olmaz, sadece görüşmecilik olur. Oysa sorunlar görüşmecilikle değil, liderlikle çözülür” diye konuştu.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, bu sabah (5 Ocak Perşembe) SİM TV’de  katıldığı Radyo gazetesi programında CTP-BG heyetinin Ankara temasları yanında Kıbrıs sorunu ve ülke politikasıyla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

ANKARA’DAKİ YETKİLİLERLE HASSASİYETLER PAYLAŞILDI”

Programda ilk önce Genel Sekreter Asım Akansoy, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Dış İlişkiler Bürosu üyesi Armağan Candan’dan oluşan CTP-BG heyetinin önceki gün Ankara’da gerçekleştirdiği temaslarla ilgili bilgi veren Akansoy, öncelikle söz konusu ziyaretin, bazı çevrelerin iddia ettiği gibi ne apar topar bir ziyaret olduğu ne de birilerini şikâyet etme amacı güttüğünü vurguladı.

Ankara’nın Kıbrıs sorununun çözümü yanında Kıbrıs Türklerinin pek çok faaliyetlerinden önemli dayanak noktalarından biri olduğuna işaret eden Akansoy, bu nedenle önemli konularda Ankara ile yapılacak fikir alış verişlerinin yararına dikkat çekti.

Ankara’da TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Hadi Sinirlioğlu,  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve CHP Adana Milletvekili, Dış İlişkiler ve Uluslararası Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirdiklerini anlatan Akansoy, bu ziyaretlerde ağırlıklı olarak Türkiyeli yetkililerle partinin 22 Ocak New York zirvesine yönelik hassasiyetlerinin paylaşıldığını ifade etti.

“Biz kendi görüşlerimizi ortaya koymaya gittik bu arada Türkiye’nin de Kıbrıs sorunu ile ilgili farklı bir eksende olup olmadığını inceledik” diye konuşan Akansoy, “Dolaysıyla biz sürekli olarak yapıcı sorumlu siyasetin gerekli olduğunu söylüyoruz ziyaret bu çerçevede gerçekleşti” dedi.

Görüşmelerinde Türkiye’de yaşananlara paralel olarak Kıbrıs sorununa yaklaşımda eksen kayması olup olmadığına baktıklarını da anlatan CTP-BG Genel Sekreteri, aldıkları yanıtın, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa yaklaşımında herhangi bir değişiklik olmadığı ve sorunun çözümünün ancak müzakere yoluyla olabileceği görüşünün hüküm sürdüğü yönünde olduğunu vurguladı.

Akansoy, aldıkları mesajın, akışın Kıbrıs Türk tarafı lehine olması için masada etkin olunması gerektiği şeklinde olduğunun da altını çizdi.

Kuzey Kıbrıs’ta Saray’ın sergilediği politikanın kapalı olduğuna işaret eden Akansoy, bunun dışına çıkılması gerektiğini, ortaya atılan “yeni devlet” tartışmalarının ise CTP-BG için herhangi bir anlam taşımadığını vurguladı.

Akansoy, “Eroğlu çok daha cesaretli adım atmalı, biz Kıbrıs Türk halkı olarak ise ise gündemimizi daha ileriye götürmek için çaba göstermeliyiz” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik’le yaptıkları görüşmede gelişmelerin net olarak değerlendirildiğini, her iki partinin farklı ve ortak olduğu konular üzerinde durulduğunu anlatan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda AKP’nin de CTP ile aynı görüşleri paylaştığını memnuniyetle gördüklerini kaydetti.

“Bir AKP üst düzey yetkilisi ‘çözüm önemli’, diyorsa, ‘çözüm sürecindeyiz, çözümü yöneten bir lider var ve ileriye götürülmesi lazım’ diyorsa, topun Kıbrıs’ta olduğunu, bizim de görmemiz gerekiyor” diyen Akansoy, “Türkiye’nin Eroğlu’nu cesaretlendirmesini bekleyebiliriz. Ama bu adımları bizim atmamız daha doğru olur” diye konuştu.

Akansoy, sorunun kritik bir noktada bulunduğunu, ya hemen çözülebileceğini ya da uzun bir zamana yayılabileceğini ifade ederek, ikinci durumda daha sıkıntılı bir döneme girilmesinin söz konusu olacağını ifade etti.  

“Önemli olan süreci iyi yönetebilmek, cesaretli adımlar atmak, hatta Türkiye’yi de yanımıza almaktır” diyen Akansoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eroğlu yapıcı ve Rum tarafına fırsat vermeyen tavır sergilemeli. Çapraz oy konusu çok önemli. Biz çapraz oy karşılığında Kıbrıslı Türklerin adanın tümünün başkanı olma hakkını elde ediyoruz. Bu çok önemli. Sadece bugünü konuşmayalım. Çocuklarımızın geleceği üzerine senaryo üretelim.

Tehlikeli olan şu ki, Sayın Cumhurbaşkanı’nın çapraz oya karşı olması nerdeyse Kıbrıslı Türklerin adanın tümü üzerinde söz sahibi olmasını tehlikeye sokuyor. Siyasi eşitlik önemli bunlar savunulmalı. Bundan kaçındıkça ada üzerinde söz söyleme halkını kaybetmiş oluyoruz”

Eroğlu’nu bir kez daha çözüm yönünde cesaretli adımlar atmaya davet eden Akansoy, “Atacağı her cesur adımın yanında olacağız” dedi.

Akansoy, “liderler cesaretli adım atarsa çözülür. Liderler risk alır, geleceği görür, toplumunu temsil eder. Dolaysıyla birbirlerini suçlamak yerine, Hristofias Kıbrıs Türk halkının hassasiyetini, Eroğlu ise Kıbrıs Rum halkının hassasiyetlerini anlamalı ve referandumla olumlu oy vermelerini sağlayacak konuları öngörmeli. Maalesef her iki liderde de bunu göremiyoruz. Masada kendi beklentilerinizle ilgili bir şeyler beklerseniz bu liderlik olmaz, sadece görüşmecilik olur. Oysa sorunlar görüşmecilikle değil, liderlikle çözülür” diye konuştu.

YAŞAMIN TÜM ALANLARINI KAPSAYACAK PROGRAM İÇİN ÇALIŞMA

Akansoy, parti çalışmaları ile ilgili açıklamalarında ise önümüzdeki Pazar gün CTP-BG’nin bir çalıştay gerçekleştirileceğini ve hükümet programı üzerinde ciddi çalışmalar başlatılacağını kaydetti. Sivilleşmenin bu programın çok önemli bir ayağı olacağının da altını çizen Akansoy, “Çözüme entegre olmak kaydıyla nasıl bir Kuzey Kıbrıs istiyoruz, nasıl bir ülke yaratacağız sorularının yanıtlarını ortaya koyacağız. Biz hükümete gelirken ne yapacağız, toplumumuza ne vaat edeceğiz. 8’indeki toplantıda bir adımla ortaya çıkacak. Ancak tabi ki tek bir toplantıyla bitecek bir çalışma değil bu. Yaklaşık 3 ay içerisinde çok net ve detaylı bir program ortaya çıkacak. Hayatın her alanlında nasıl somut bir programımız olduğu net bir şekilde görülecek” dedi.

 

 

CTP Basın Bürosu