Erhürman: Memleket en derin ekonomik ve demokratik krizini yaşarken “iskemle oyunu” devam ediyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, memleketin en derin ekonomik ve demokratik krizini yaşarken, “iskemle oyununun” da sürekli bir şekilde devam ettiğini vurguladı. Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı (KTEZO) ziyaret eden Tufan Erhürman’a milletvekilleri Fikri Toros ile Filiz Besim de eşlik etti. KTEZO Başkanı Mehmet Ali Ardıç ile Genel Koordinatör Hürrem Tulga’nın da hazır bulunduğu görüşmede, yaşanan sıkıntılarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu ve bundan sonra izlenecek yol haritasıyla ilgili değerlendirme yapıldı.

ERHÜRMAN: EKONOMİDE EN ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİKTİR
Ziyaret sırasında söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, kendine “hükümet” diyen yapının durmadan bir aktivite içerisinde olduğuna dikkat çekti ve bu aktivitelerden hiçbirinin de Kıbrıs Türk halkının menfaatleri doğrultusunda olmadığını belirtti. Sürekli bir şekilde “iskemle oyunu” oynandığına vurgu yapan Erhürman, bu sırada da memleketin en derin ekonomik ve demokratik krizlerinden birini yaşadığının altını çizdi. İnşaat sektörünün çevresindeki yan sektörlerde bir hareketlilik, bunun dışında kalan alanlarda ise sıkıntı olduğunu belirten Erhürman, hareketlilik olan sektörlerde bile öngörülebilirlik sorunu olduğuna dikkat çekti. Erhürman, ekonomide en önemli unsurlardan birinin öngörülebilirlik olduğunu vurguladı.

“TALEP AÇISINDAN KIBRIS TÜRK HALKI ARTIK YOK HÜKMÜNDE”
Kıbrıs Türk halkının alım gücünün düştüğünü ifade eden Tufan Erhürman, piyasada oluşan talep boşluğunu da dışardan gelenlerin doldurduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk halkının yoksullaştığını, piyasada da “yoklaştığını” dile getiren Erhürman, “Talep açısından Kıbrıs Türk halkı artık yok hükmünde” diye konuştu. Söz konusu süreçlerin çok hızlı ilerlediğine işaret eden Erhürman, geçirilen her dakikada, geri döndürülemez hasarlarla karşı karşıya kalındığını belirtti. Gelinen durumda, 5 yıllık ekonomik, sosyal, kültürel kalkınma planının önemine işaret eden Tufan Erhürman, tüm sıkıntılara karşı sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışabileceklerini kaydetti. Güneyde çalışmanın da göçün bir modeline dönüştüğünü kaydeden Erhürman, göçün birçok modelinin ortaya çıktığını dile getirdi.
ESNAF DÜKKANI ZOR ŞARTLARDA AÇIYOR…

KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, yaşanan sıkıntılara çözüm de üretmeye çalıştıklarını belirtti. Böyle bir anlayışla hareket ettiklerine dikkat çeken Tulga, sanayi sitesini de böyle bir öngörüyle yaptıklarını kaydetti. Birçok alanda ihtiyacı giderecek duruma geldiklerini kaydeden Tulga, bu sene iyi bir planlamayla başka alanlarda da ihtiyacı giderecek durumda olduklarını ifade etti. KTEZO Başkanı Mehmet Ali Ardıç da görüşme sırasında söz aldı ve CTP heyetine ziyaretten dolayı teşekkür etti. KTEZO ile muhalefetin birlikte hareket etmesine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ardıç, esnafın çok zor şartlarda dükkanını açtığını vurguladı ve işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade etti.