Siber, Londra’da dayanışmayı yükseltti

Temaslar bulunmak için İngiltere’ye giden Meclis Başkanı Sibel Siber ve CTP Lefkoşa milletvekili Birikim Özgür, CTP Londra Dayanışma Derneği yetkilileriyle bir araya geldi. Derneğin yönetim kurulunun katıldığı toplantıda Kıbrıs’taki son durum, çözüm süreci, İngiltere temasları ve orada yaşayan Türklerin durumu konuşuldu.

CTP Londra Dayanışma Derneği Başkanı Gizem Utkan ve Sekreter Direnç Özbarış, Cemal Arkut, İlker Kılıç, Hulus İbrahim, Kamil Ahmet, Hasan Raif, Mehmet Özerge ve Cavit Kırıkyalı’nın katıldığı toplantı Radisson Blu Hotel’de gerçekleşti.

SİBER: KIBRIS TÜRK TOPLUMU TANINIYOR
Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC’nin devlet olarak tanınmadığını ancak Kıbrıs’ta iki toplum olduğunu ve Kıbrıs Türk Toplumu’nun tanındığını belirtti. Siber, İngiltere temaslarında tanınmış olan bu toplumun seçilenlerinin dinlenmesi gerektiğini, onların bu tanınan toplum tarafından seçildiğini ve kendisinin de seçilenlerin başkanı olduğunu söyledi. Bu yaklaşımla görüştüğü kişilerden olumlu tepkiler aldığını söyleyen Siber, muhataplarının kendisiyle yakından ilgilendiklerini ifade etti. Bunlardan en önemlisinin Foreign Commonwealth Genel Sekreterinin kendisi ile görüşüp yakından ilgilendiğini ve dikkatle dinlediğini dile getiren Siber, “Dolayısıyla bu temaslar devam edecek ve her şey yolunda giderse önümüzdeki sonbaharda burayı tekrar ziyaret edeceğiz” dedi.
Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle yapmış olduğu temaslarda da olumlu sonuçlar aldığını ve burada yaşayan toplumla daha yakın ilişki kurulması gerektiğini kaydeden Siber, Kıbrıs’a döner dönmez bunun için gerekli çalışmalara başlayacağını söyledi.