Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin, Türkiye’de HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanması ile ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ve her şeyden önce insan haklarını, özgürlükleri, demokrasiyi ve barışı hedef alan meşum darbe girişimi sırasında yaşananları büyük bir üzüntüyle izlemiş, bu girişimi en güçlü şekilde kınamıştık. Darbe girişiminin büyük bir cesaretle ve başarıyla bastırılmasının ardından yaşanan, idam cezasının geri getirilmesinin tartışmaya açılmasına, basın özgürlüğünün ve siyasetin alanının daralmasına yönelik ve benzeri gelişmeleri endişeyle izlemekteyiz.

Dünyadaki ve özellikle bölgemizdeki hangi ülkede yaşanırsa yaşansın, tüm siyasi sorunlara daha fazla insan hakları, daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi ve daha fazla barış şiarıyla çözüm aranması gerektiği yolundaki güçlü kanaat ve inancımızı paylaşırız.

Bu arada, hangi meşruiyet gerekçesinin arkasına sığınmaya çalışırsa çalışsın, terörün ve insan yaşamına kast eden her türlü girişimin asla kabul edilemez olduğunu ve tarafımızdan kınandığını bildirmek isteriz. Dileğimiz ve amacımız, siyasi sorunlara, insan haklarını, özgürlükleri, demokrasiyi ve barışı merkeze alan bir yaklaşımla çözüm bulmaya yönelik bir anlayışın dünyada, bölgemizde ve ülkemizde hakim olmasıdır.