Erhürman: Ne içerde ne dışarda sizi ciddiye alan kalmadı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman Meclis’te yaptığı konuşmada, “hükümetin” ciddiyetsizliğin dibine vurduğunu belirtti. “Hükümete” sorular yönelten Tufan Erhürman, “ortalığın birbirine katıldığını” vurguladı. Tufan Erhürman, “Ne içerde ne dışarda ciddiyet kavramı kalmadı. Sizi ciddiye alan kalmadı” ifadelerini kullandı.

ERHÜRMAN: ORTALIĞI BİRBİRİNE KATTINIZ, SENDİKALAR EYLEM YAPMAK ZORUNDA KALDI
Vergi dilimleri meselesiyle ilgili konuşan Erhürman, geçtiğimiz hafta Meclis’te yapılan konuşmalar üzerine Sayın Alişan Şan’ın verdiği yanıtı hatırlattı. Çalışmanın tamamlanmış olduğunu, resmi gazetede yayınlanacağının Meclis kürsüsünden söylendiğini vurgulayan Erhürman, “Bütün mesaimiz bu kürsüden söylediklerinizin hayata geçmemesi üzerine kurulu bir mesaiye dönüştü” dedi. Vergi dilimlerinin en nihayet dün akşam resmi gazetede yayınlandığına dikkat çeken Erhürman, “Ortalığı o kadar birbirine kattınız ki sendikalar dün 14.00’te başbakanlık önünde eylem yapmak zorunda kaldı. Saat 17:00’de resmi gazetede yayınlayacağınız şeyin yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda dedikodular hasıl oldu. Memlekette söylenmeyen şey kalmadı. Büyükelçiliğin, Türkiye’nin müdahale ettiği iddiasına kadar bir sürü dedikodu ortada dolaştı. Sizden tık çıkmadı. Bıraktınız dedikodular yer bulsun zihinlerde, ona da izin verdiniz” ifadelerini kullandı. Tamamlanmış denilen çalışmanın neden dün akşama kadar bekletildiğini soran Erhürman, “Sır perdesi ardında bir hükümet. Yapılan ciddiyetsiz bir davranıştır. Gereksiz yere çok ciddi endişelere yol açtınız bir kere daha. Memlekette durmadan endişe yaratıyorsunuz” dedi.

“BU KADAR CİDDİYETSİZLİK DAHA ÖNCE GÖRÜLMEDİ”
“Hükümetin” KTMMOB ile ilgili olarak da dün gece yarısı yaptığı açıklamaya değinen Erhürman, “Yasa değişikliğine gerek yoktur” ifadelerini eleştirdi. Erhürman, “Gerek yoksa, ciddi bir hükümet bunu bütün bu hikayeler yaşandıktan sonra gece yarısı mı fark eder?” diye sordu. Neden bu noktaya gelindiğini soran Erhürman, “Normal şartlarda KTTMOB yasasında değişiklik yapılacaksa, tasarı şeklinde meclise getirmesi lazım. KTMMOB ile görüşülmesi de lazım öncesinde. Bilinen usulleri de terk ettiniz. Partinize mensup 3 vekili görevlendirdiniz. Onlar da hiçbir şekilde görüşmedi. Onlar da gelip verdiler, şimdi de yasa değişikliğine gerek yok diyorsunuz. Bu kadar ciddiyetsiz şekilde iş yapılması, daha önce hiçbir hükümet döneminde görülmedi” dedi.

“MAAŞLARIN ALIM GÜCÜ HIZLA ERİYOR”
Sosyal sigorta prim desteği meselesinin de bütçe görüşülürken konuşulduğunu hatırlatan Erhürman, bazı küçük işletmelerin bu asgari ücreti ödemekte güçlük çekebileceğini söyledi. Bunun sonucunda ya fiyatlara yansıyacağı ya da işçi durdurma gibi sonuçlar doğuracağı söylendiğini belirten Erhürman, “İnsanlar artık, aman maaşlarımızı artırmayın, hayatı ucuzlatın diyor. Maaşları her artırdığınızda, maaşların alım gücü hızlı eriyor. Hayata ucuzlatabileceğiniz noktalarda ya da hayatın pahalılaşması mazeretini ortadan kaldıracağınız noktalarda adım atılması gerekiyor. Personel maliyetlerini fiyatlara yansıtacağım iddiasını ortadan kaldırmanız gerekiyor. Sadece ödeyemeyecek durumda olanlara, sosyal sigorta prim desteğini verebilmeniz gerekiyor. Bu konuda ne noktadasınız duymak istiyoruz. Hayat pahalılığı denilen şey dün açıklananı da belirlenen asgari cüreti de aşağıya çekmeye devam ediyor. Hayatın pahalılaşması, alım gücünün düşmesi, insanların sadece daha az şey alabileceğini doğurmuyor. Sosyal patlamaları da doğruyor” diye konuştu. Tufan Erhürman bunların sonucunda, üniversite mezunu Kıbrıslı Türk gençlerin güneye düz işçi olarak çalışmaya gitmeye devam ettiğini vurguladı. “Bunların farkında mısınız? Bunlarla ilgili bir şey yapma niyetiniz var mı?” diye soran Erhürman, halkın aklıyla dalga geçilmeye devam edildiğini belirtti.

“SİZİ CİDDİYE ALAN KALMADI”
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bugün basında yer alan raporuyla ilgili de konuşan Erhürman, “Rusya’nın da Çin’in de içinde olduğu yapı. Rusya’dan direkt uçuş olacaktı diye konuştuğunuz meseleler üzerine söylüyorum. Raporda federasyon zemininde müzakereler başlamalıdır ifadeleri geçiyor. BM Güvenlik Konseyi kararlarında KKTC’nin tanınmamasıyla ilgili net ifadeler var hem de çözüm modelinin federasyon olduğuyla ilgili açık ifadeler vardır” dedi. Erhürman, “Madem ki masadan kaçan Rum Yönetimi vardı, dünyaya bunu anlatmanız gerekirdi. Parametreyi bozan odur diyecek olan sizdiniz. Sayın Tatar’ın söylediklerine bakarsak, Kıbrıs’ta çözüm olmazsa, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’ye bağımlılığı artacak. Bu endişe mi yoksa Sayın Tatar bunu söylediği zaman tehdit mi savurdu?” diye sordu. Erhürman, “Ne içerde ne dışarda ciddiyet kavramı kalmadı. Sizi ciddiye alan kalmadı” ifadelerini kullandı.