Cumhuriyetçi Türk Partisi Güzelyurt İlçesi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile Belediye Meclisi üyelerinden habersiz ve Meclis kararı olmadan festival için 1 milyon TL’nin üzerinde harcama yapılacağı bilgisini kamuoyuna duyurmuştu. Aradan geçen sürede sessizliğini koruyan ve kamuoyuna açıklama yapma zorunluluğu hissetmeyen Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, ‘sin de gülle’ geçsin politikasını uygulamaya devam etti. Önceki gün gerçekleşen Belediye Meclisi toplantısına katılan CTP’li üyeler, Sayın Özçınar’a yazılı sorular vererek yanıtlarını istedi ancak Sayın Özçınar antidemokratik tavrını sürdürerek soruları yanıtsız bıraktı. Bunun üzerine CTP’li Belediye Meclis üyeleri toplantıyı terk ederek festivalin törensel açılışına katılmayacağını, protokolde yer almayarak Belediye Başkanının bu tavrını protesto edeceklerini açıkladılar.

İŞTE O MEKTUP:
“Sn. Mahmut Özçınar
Güzelyurt Belediye Başkanı

Belediye Meclisi en yetkili karar organıdır. Belediye Başkanı ise alınan kararları yürütmekle görevlidir. Halbuki bizim belediyemizde kararları Belediye Başkanı alır ve uygular. Belediye Meclisi üyelerine hiçbir bilgi vermez. Maalesef tüm uyarılarımıza rağmen bu antidemokratik tutumunuzu zorla devam ettiriyorsunuz. Son kez sizleri uyarıyor ve aşağıdaki sorularımızın tarafınızdan yanıtlanmasını talep ediyoruz. Aksi halde bundan sonraki tavırlarımızın sizi çok rahatsız edeceğini belirtmek istiyoruz.

1- 2017 Portakal Festivalinin bütçesi tam olarak ne kadardır?
2- Festival davetli sayısı kaçtır? Bu davetliler hangi yerden davet edildi? Nerede barındırılacaklar? Yol ve barınma ile izaz ikramları kim tarafından karşılanacaktır?
3- Basılan 40 bin broşür, yüzlerce billboard afişi, yelken bayraklar, radyo, tv ve gazete dergi reklamları için ihaleye çıkıldı mı? Bu harcamaların tutarı ne kadardır?
4- Davetli sanatçıların her birine ne kadar ücret ödeyeceğinizin detayları nedir?
5- Etkinlikler çerçevesinde izaz ikram yapacağımız malzemeyi kimden, nasıl, hangi yöntemle alacaksınız ve tahmini maliyeti nedir?
6- Etkinlikler çerçevesinde dağıtacağınız ödüller ve hediyelerin tutarı nedir?
7- Son üç yıl içerisinde yaptığınız sponsorluk anlaşmalarının mali boyutunun Belediye Kasasına girme konusunda ki gerçekleşme oranı nedir?
8- Portakal Festivali dediğimiz bu festivalde PORTAKAL üretimi ve pazarlanması konusunda Belediyenin hazırladığı programda yeri nedir?
9- Geçici istihdama karşı olmamakla birlikte Festival organizasyonunda Belediye personeli dışında kaç kişi, hangi kriterlere göre, hangi ücretle ve ne kadar süreyle istihdam edilmiştir?
10- On gün önce kamuoyuna açık bir şekilde yayınladığımız bildiride değindiğimiz konulara yanıt verme gereği bile duymamanızı esefle karşılar bu durumu protesto ederiz.”

CTP Güzelyurt Belediye Meclis üyeleri
Uğur Saygılı
Zühre Civa
Veleddin Taşkent
Aliye Gilanlıoğluları
Cemal Kaş