CTP Gençlik’ten eczacılık öğrencilerinin eylemine destek

CTP Gençlik Örgütü, Anayasa’da yer alan özel girişimler kurma hakkının tüzük hükümleri ile sınırlandırılamayacağını, konunun mutlaka yasa ile düzenlenmesi gerektiğini belirterek yarın Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi’nin düzenleyeceği eyleme destek verdiklerini açıkladı.

Açıklama şöyle:

Hatırlanacağı üzere, CTP Gençlik Örgütü yeni açılacak eczaneler arasında mesafe sınırlandırması getirilmesini öngören tüzük hükümleri kamuoyunda tartışılmaya başlandığı ilk günden itibaren, Eczacılık öğrencilerinin mağduriyet yaşayacağını ve konu ile ilgili tüm tarafların bir araya getirilerek bir çözüm bulunması gerektiği yönündeki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmıştı.
CTP Gençlik Örgütü olarak, Anayasa’da yer alan özel girişimler kurma hakkının tüzük hükümleri ile sınırlandırılamayacağını, konunun mutlaka yasa ile düzenlenmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu bağlamda Meclisi, tüm tarafların hassasiyetlerini gözeten yeni bir yasal düzenleme için çalışma başlatmaya çağırırız. Yapılacak yasal düzenlemede getirilecek herhangi bir sınırlandırmanın, söz konusu düzenlemeler gündeme gelmeden önce hâlihazırda Eczacılık fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencileri de kapsamasının adaletsiz bir yaklaşım olduğu görüşündeyiz. Mesafe sınırlandırmasının sektörün geleceği açısından hayati önemde bir düzenleme olduğunu kabul etmekle birlikte, böyle bir düzenleme gündemde henüz yokken öğrenim hayatına başlayan öğrencilerin mutlaka bu düzenlemeden muaf tutulması gerektiği görüşündeyiz.
Bütün bu görüşlerimiz çerçevesinde 1 Ekim Perşembe günü (yarın) Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi’nin düzenleyeceği eyleme destek verdiğimizi tüm kamuoyuna duyurur, öğrencilerin haklı mücadelesinin bu topraklarda hayatını kurma kararlılığına sahip tüm Kıbrıslı Türk gençlerin ortak kaygısı olması gerektiğini düşündüğümüzü bir kez daha belirtiriz.

Ongun Talat
Genel Başkan
CTP Gençlik Örgütü (a)