Yedikonuk bölgesinde yapılması planlanan petrol dolum tesisine karşı çıkan örgütlerin ve bölge halkının oluşturduğu “Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu”, CTP’den destek istedi…

Platform, “böylesi bir tesisin, tırnaklarını toprağa geçirmiş insanların faaliyetlerine dinamit atmaya benzediğini” belirterek, tesisi “ülke için gerekmeyen kirli, tehlikeli” diye niteledi.

Platform Sözcüsü, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir başkanlığındaki heyet, bugün saat 14.30’da CTP-BG Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’yla görüştü ve mücadelesine destek talep etti.

SAHİR: “ÜLKEYE YAMALANMAYA ÇALIŞILIYOR”

Görüşmede konuşan Doğan Sahir, ülkenin çok önemli konusu olan çevre konularının gündemin hep alt sıralarında kaldığını ve siyasilerin gündemine taşımak istediklerini belirterek, “ülkeye gerekli olmayan, kirli, tehlikeli ve çevreyle örtüşmeyen petrol dolum tesisinin” ülkeye yamanmaya çalışıldığını söyledi.

Bu tesisin kamusal bir alanda ve özel bir şirkete verilerek yapılmak istendiğini; olayın birçok boyutuyla ihlal olduğunu anlatan Sahir, o nedenle siyasilerin de harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Doğan Sahir, sivil toplum örgütleri yanında köylülerin de güçlerini birleştirerek Kıbrıs Çevre Platformu, Lefke Çevre Platformu, Mağusa Çevre Platformu ve İskele Yurttaş İnisiyatifi’nin katılımıyla “Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu”nu oluşturduklarını anlattı.

“DİNAMİT ATMAK GİBİ”

Tırnaklarını toprağa geçirmiş insanların faaliyetlerine dinamit atmaya benzeyen bu tesisin, ülkenin bünyesinin kabul edemeyeceği bir tesis olduğunu ve dayatma olarak geldiğini söyleyen Doğan Sahir, buna tepki koyduklarını ve destek beklediklerini ifade etti.

YORGANCIOĞLU: “SONUCU KÖTÜ OLACAĞI BİLİNEN BİR TESİS…”

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, önceleri Lefke bölgesinde gündeme gelen petrol dolum tesisine karşı çıkan ilk partilerden olduklarını belirterek, sonucu kötü olacağı bilinen böylesi tesislerin kurulmasının doğru olmadığını söyledi.

Hükümetin birkaç aylık sessizlikten sonra rotayı Yedikonuk sahiline çevirdiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Sanki öbür taraf bizim ülkemiz değilmiş gibi, bu ülkenin doğal zenginliklerini içermiyormuş gibi…” diye konuştu.

Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin sorumsuzca davrandığını ve ülkenin doğal güzellikleriyle dolu bakir alanlarını birilerine peşkeş çekmek adına olağanüstü gayret sarf ettiğini savunarak bunu kabul edemeyeceklerini vurguladı. Yorgancıoğlu, Haspolat’ta bir vakfa verilen araziyi de örnek gösterdi.

Hükümetlerin her kararını, ülkenin geleceğini nasıl etkileyeceğini çok iyi hesaplaması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, ülkenin geleceğinin riske atılmasının doğru olmadığını anlattı.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konu Lefke’den Yedikonuk’a aktarıldığında mecliste gündem yaptıklarını kaydederek, eko turizmin öngörüldüğü, düzenlenen eko günlerde kağıt torbaların kullanıldığı bir bölgede petrol tesisi yapılmasının hiç doğru olmadığını hükümete kürsülerden hatırlattıklarını söyledi. Yorgancıoğlu şöyle devam etti:

“Gözü doymaz bir anlayışla hareket ediyor hükümet… Görebildiğimiz odur. Aklına koyduğunu toplumsal çıkar, toplumsal gelecek gözetmeden, ekolojinin geleceğini gözetmeden karar üretiyor. Hükümetin bu kararını doğru bulmadığımızı her fırsatta ifade ediyoruz. Ülkemizin geleceği bize göre ekonominin gelişmesi adına bir proje yapılacaksa turizme, çevreyi kirletmeyecek yatırımlara yönelik olmalıdır.”

CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu, mücadelenin olumlu sonuçlanması dileğinde de bulundu.