Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal’in 24. Kongresi’ne katılan ve bu sabah adaya dönen CTP-BG Heyeti, sonuç bildirgesine Kıbrıs paragrafının girmesini sağladı.

. Bildiride müzakere sürecinde sonuç alıcı yaklaşımlar sergilenmesi ve liderlere baskı yapılması yönünde varılan ortak görüş yer aldı. Dünyanın farklı bölgelerinden ülkelerin sorunlarının ele alındığı toplantılara katılan ve çözüm üretilmesine katkıda bulunan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve Halka İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali, Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’taki siyasi gelişmeler konusunda da katılımcıları bilgilendirdi.
YORGANCIOĞLU: LİDERLER CESARETLENDİRİLECEK
Görüşmelerde esas olarak Kıbrıs Sorunu’nda gelinen son aşama ele alınırken, CTP-BG’nin sürece ilişkin görüş ve önerileri aktarıldı. CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu bu sabah havaalanında yaptığı açıklamada kongreyi ve sonuç bildirgesinde yer alan Kıbrıs paragrafını değerlendirdi. Yorgancıoğlu, “Kıbrıs Rum tarafındaki başkanlık seçiminin ardından yeni bir sürecin başlama olasılığı üzerinde durduk. Yaptığımız görüşmelerde Kıbrıs Türk halkının yeni bir başarısızlığı kaldıracak gücünün kalmadığını üzerine basa basa vurguladık. Görüştüğümüz partilerden liderleri çözüme ilişkin cesaretlendirmesi talebinde bulunduk. Kongrenin ardından hazırlanan sonuç bildirgesinde yer aldığı gibi Kıbrıs Sorunu’nun çözümü için liderlere baskı yapılması ve çözümü zorlayıcı unsurların gündeme taşınması konularında fikir birliğine vardık” dedi.
CTP-BG RESMİ ÜYE OLARAK ORADAYDI
Sosyalist Enternasyonal’e üye partilerin en üst düzeyde katıldığı ve dört yılda bir yapılan Kongre Toplantılarında çeşitli tartışmaların ardından gelecek dört yılda verilecek mücadelenin unsurları belirlendi. Sosyalist Enternasyonal Başkanı George Papandreu başkanlığında yapılan Sosyalist Enternasyonal Kongre Toplantısı’nda, CTP-BG heyeti, resmi olarak ilk kez üyeler arasında yer aldı. Sosyalist Enternasyonal üyeliğine kabul edildiği 2009 yılından beridir başta konsey toplantıları olmak üzere, birçok toplantıda hazır bulunan CTP-BG, üyeliğin gerçekleşmesinin ardından ilk kez bir enternasyonal kongresinde hazır bulundu.
HEYET KARDEŞ PARTİLERLE GÖRÜŞTÜ
Sosyalist Enternasyonal’in iç konularıyla mali raporlarının da görüşüldüğü toplantılarda, üyelerle ilgili raporlar, bölgelerin ana konuları hakkında hazırlanan deklarasyonlar ve sonuç metinleri üzerinde tartışmalar yapıldı. İlk gün konsey olarak toplanan ve ardından da kongre toplantılarına geçilen Sosyalist Enternasyonal 24. Kongre Toplantısı sırasında birçok ülkeden katılımcı heyetlerle partiler arası ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla ikili temas ve toplantılar yapan CTP-BG Heyeti, ayrıca Yunanistan’dan PASOK, İngiltere’den İşçi Partisi, Avrupa Sosyalistleri Partisi, Fransa Sosyalist Partisi, Alman Sosyal Demokrat Parti, Kenya İşçi Partisi, Avrupa Parlamentosu Sosyalist ve Demokrat Grup Başkanı Hennes Swoboda ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle özel görüşmelerde bulundu. Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ve beraberindekiler, CHP heyeti ile akşam yemeğinde de bir araya geldi.