Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Yurdaer Garip ve beraberindeki heyet CTP-BG’yi ziyaret ederek Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’na kulüplerin yaşadığı sorunları aktararak destek istedi.

Ziyarette konuşan Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Yurdaer Garip, yeni yasama yılında yürütülecek olan çalışmalarda başarılar dileyerek ülke şartlarında kulüplerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek istediklerini ifade etti. Ülke sporunda yaşanan sorunları sıralayan Garip, özellikle bahis gelirlerinin üçte birinin kulüplere verildiğini fakat bu oranın ülke koşullarına göre kulüplerin sorunlarına çare üretmekte aciz kaldığını vurguladı.

KURUMSALLAŞMA ŞART

Futbol Kulüpler Birliği olarak aldıkları karar çerçevesinde bu oranın yeniden değerlendirilerek arttırılmasını istediklerini ifade eden Garip, bu konuda CTP-BG’den de destek talep etti. Sadece katkı payının artırılmasının da kulüplerin önünü açmaya yetmeyeceğini söyleyen Garip, kurumsallaşmanın önünü açacak olan bir dizi yasaya da ihtiyaç olduğunun ve bunların meclisten geçmesi için destek istediklerinin altını çizdi. Diğer önemli konunun ise kulüplerin ellerinde bulundurdukları malların tapularıyla ilgili olduğunu söyleyen Garip, şu anki protokol ile yıllık 2.5 milyon liralık bir katkının söz konusu olduğunu belirtti. Kulüplerin kurumsallaşarak ülke sporuna daha fazla katkı sağlaması için yeniden protokol imzalanmasının şart olduğunu ifade eden Garip, “Bugün birçok kulüp sahasının elektriği kesik, maç giderlerini karşılayamıyoruz” dedi.

GENÇ YETENEKLERE DEVLET SAHİP ÇIKMALI

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise ülkedeki tüm spor dallarında sıkıntıların var olduğunu fakat futbolun daha yaygın olarak oynanmasından dolayı futbolda yaşanan mevcut sıkıntıların daha fazla ön plana çıktığını ifade etti. Bakanlık yaptığı dönemde tüm spor dallarına katkı yapmaya çalıştığını hatırlatan Yorgancıoğlu, bireysel alanda spor yapan pek çok yetenek olduğunu ve bunların da devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti. Fakat futbolun sorunlarını çözmek için daha akılcı politikalara ihtiyaç gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, Kulüpler Birliği’nin taleplerinin, futbolu kurumsal bir yapıya ulaştırmada büyük yarar sağlayacağına inandığını söyledi.

UBP FONLARI BAŞKA AMAÇLAR İÇİN KULLANIYOR

Bugün ülkeyi yöneten UBP zihniyetinin bu alanda pozitif düşünmediğini, uyguladığı politikalarla bunu gösterdiğini anlatan Yorgancıoğlu, kulüplere yapılan ödemelerde bir düzenin olmadığını ve bu yüzden kulüplerin çok ciddi maddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. UBP Hükümeti’nin meclisin ilk gününde komitelerde ivedilikle görüşülmesi isteğiyle spor fonlarının kullanımının değiştirilmesi için bir yasa tasarısı sunduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, tasarının hükümetin fonlardaki paraları başka amaçlar için kullanma niyetinin ispatı olduğunu söyledi. Fon düzenlemesinin CTP-BG Hükümeti döneminde yapıldığını belirten Yorgancıoğlu, “O dönemde bu düzenlemeleri yaparken spor dışında kullanılmasını engelleyecek maddeler koymuştuk” diyerek UBP Hükümeti’nin bunu ortadan kaldırmak için harekete geçtiğini söyledi.

CTP DEĞİŞİKLİĞE KARŞI ÇIKACAK

Ekonominin uçtuğunu iddia eden Maliye Bakanlığı’nın fonda biriken paraları bloke ettiğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, bu fonda biriken paranın yüzde 50’sinin bile sportif amaçlarda kullanılmadığını savundu. Bu fon kaynaklarının amaçlarının dışında kullanılmasına parti olarak karşı çıkacaklarını ifade eden Yorgancıoğlu, “Bu ülkede sporla ilgilenen herkes bu fonlardan gerektiği şekilde yararlanabilmelidir. Onlarca genç yeteneğimiz yurtdışlarında rekorlar kırıyor, devlet gençlerimizin ve sporun önünü açmalıdır” dedi.