Farkındalığı artırmak için işbirliği sürecek

CTP heyeti, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni ziyaret etti

Cumhuriyetçi Türk Partisi heyeti, bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ni ziyaret etti. CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, Mali Sekreter Ali Karavezirler ve Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu MYK Üyesi Ahmet Barçın’dan oluşan heyet, Ortopedik Özürlüler Derneği’ne giderek Başkan Günay Kibrit ile bir saatlik görüşme gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Günay Kibrit, CTP heyetinin gerçekleştirdiği bu ziyaretten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Ziyarette bir konuşma yapan Genel Sekreter Tufan Erhürman, “kutlama” kelimesinin ülkede çok yaygın kullanıldığını, fakat bugünü bir tek engellilerin kutlaması gerektiğini söyledi. Engelli insanlara yönelik farkındalığın istenilen noktada olmaması nedeniyle bugünü sadece engelli vatandaşların kutlayabileceğine değinen Erhürman, parti yönetimine gelmelerinden beri birkaç kez engelli dernekleriyle görüşme yaptıklarını belirtti.

“GÖRÜŞMELER SIKLAŞTIRILMALI”
Engelli dernekleriyle yapılan görüşmelerin daha da sıklaştırılması gerektiğine vurgu yapan Erhürman, toplumda farkındalığı artırabilmek için bunun şart olduğunu dile getirdi. Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’nin sadece engellilere yönelik değil, toplumun her kesimine yönelik birçok sosyal sorumluluk projesine imza attığına değinen Erhürman, bu sebepten dolayı derneğin çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi. CTP olarak engelli dernekleriyle sıkı bir ilişki içerisinde olmayı amaçladıklarını kaydeden Erhürman, ülkede 6 bin engelli vatandaş bulunduğunu ve bu sayının da artarak devam ettiğini söyledi. Erhürman CTP olarak engelliler için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

KİBRİT: “CTP’YE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”
CTP heyetinin Ortopedik Özürlüler Derneği’ne gerçekleştirdiği ziyarette konuşma yapan Dernek Başkanı Günay Kibrit, hükümet partisi olan CTP’ye engellilerin yaşamı konusunda büyük görevler düştüğünü söyledi. Dernek olarak birçok sosyal aktivite düzenlediklerini ifade eden Kibrit, çeşitli spor branşlarıyla da engelli vatandaşları toplumla kucaklaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Dünyada engelliler gününün çok daha farklı şekillerde kutlandığına değinen Kibrit, Kıbrıs’ta ise bu noktaya henüz ulaşamadıklarının altını çizdi. Bugün birçok engelli vatandaşın fiziksel engel dolayısı ile evinden dahi çıkamayacak durumda olduğunu vurgulayan Kibrit, engelli insanların ülke ekonomisine katkı yapmalarının önünde çeşitli engeller bulunduğunu ve bu engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. 2006 yılından beridir kamuya hiçbir engelli vatandaşın istihdam edilmediğini hatırlatan Kibrit, yeni dönemde bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını talep etti. CTP’nin hükümette olmasının kendileri açısından büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Kibrit, engellilere yönelik duyarlılığın artırılması konusunda hükümetten tam destek beklediklerini söyledi.