CTP’nin önerisi Sosyalist Enternasyonal sonuç bildirgesinde yer aldı

Angola’nın başkenti Luanda’da geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı. Bildiride CTP’nin önerisi de yer aldı. Dış İlişkiler Sekreteri Muhittin Tolga Özsağlam’ın, Kıbrıs sorununa ilişkin yaptığı konuşma sırasında Kıbrıs konusunun çözümüne ilişkin dayanışma talebinde bulunarak sunduğu öneri sonuç bildirisinde yer aldı.

‘İKİ TOPLUMLULUK, İKİ BÖLGELİLİK’ VURGULANDI
Kıbrıs konusuna ilişkin olarak yayımlanan paragraf şöyle:
“Kıbrıs adasının bölünmüşlüğüne son vermek için şu anda gösterilen çabaları yakından takip ediyor ve Kıbrıs sorununun iki bölgeli, iki toplumlu temelli çözümünde güven yaratıcı önlemlere, ilke ve değerlerimize ve BM kararlarına büyük önem veriyoruz.”

Bilindiği gibi 1995’ten beri Sosyalist Enternasyonal ile bağlantılı olan CTP, 2008’de gözlemci üyelikten istişari üyeliğe yükseldi, 2014’te de tam üyeliğe kabul edildi. CTP ayrıca 2009 yılından bu yana Avrupa Sosyalistleri Partisi PES’in de gözlemci üyesi konumunda. Diğer yandan Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu’nun da gözlemci üyesi. CTP ayrıca 2013 yılında oluşturulan Dünya İlerici İttifakı’nın da kurucu üyeleri arasında yer alıyor.