1970 yılında kurulan CTP 39’uncu yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor.

 1970 yılında kurulan CTP 39’uncu yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyor. Yarın (27 Aralık Pazar) akşam  Hidden Garden’da yer alacak resepsiyonda Kıbrıslı Türk ve Rum siyasiler ile yabancı büyükelçiliklerden temsilciler de hazır bulunacak. Resepsiyon her zamanki gibi halka açık olacak…

 
 
 12 Aralık 1970’te kurulan ve bu tarihten bugüne kadar kesintisiz olarak demokrasi, toplumsal ilerleme, emek ve barış mücadelesi veren CTP, kurulduğu günden itibaren ortaya koyduğu öngörüler, izlediği siyaset ve ister muhalefette, ister hükümette yaptığı ve söyledikleriyle her zaman halkın öncü partisi olmuştur. En zor koşullardan geçen CTP, Kıbrıslı Türklerin, en güçlü, en örgütlü ve en etkili siyasi partisi haline gelmiştir.
 
 
KURUCULAR
 
39’uncu yılını kutlamaya hazırlanan CTP, 27 Aralık 1970 tarihinde 12 kurucu üye tarafından kurulmuştu. Kurucu Genel Başkanlığı’nı Ahmet Mithat Berberoğlu’nun üstlendiği CTP’de daha sonra sırasıyla Özker Özgür ve Mehmet Ali Talat Genel Başkanlık yaptı. 2005’ten bu yana ise CTP’de Genel Başkanlık görevini Ferdi Sabit Soyer sürdürüyor.
 
CTP’nin ilk Genel Sekreteri Cahit Yılmazoğlu olurken, 1973’te bu göreve seçilen Naci Talat, hayatını kaybettiği 1991 yılına kadar Genel Sekreter olarak çalıştı. Daha sonra bu görevi sırasıyla Ferdi Sabit Soyer, Alpay Afşaroğlu ve Ömer Kalyoncu üstlendi. Bu dönemde ise Genel Sekreterlik görevini Kutlay Erk yürütüyor.
 
39’uncu yılına giren CTP 27 Aralık 1970’te şu isimler tarafından kurulmuştu:
 
Ahmet Mithat Berberoğlu, Dt. Ramiz Gökçe, Cahit Yılmazoğlu, Özker Yaşın, Ahmet M. Mutallip, Dr. Şemsi Kazım, Ahmet Mithat Akpınar, Hüseyin Ziya Demircioğlu, Mustafa Sıtkı Dersev, Baha Hulusi, Derviş Ahmet Raşit ve Hüseyin Celal.
 
CTP’nin Kurucu Genel Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu 2002 yılında, ikinci Genel Başkan Özker Özgür ise 2005’te yaşamlarını yitirdiler.