Erhürman: Özel sektörde sendikalaşmanın önemi bir kez daha anlaşıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Haspolat Arıtma Tesisleri’nde grevde olan işçileri ziyaret etti

Cumhuriyetçi Türk Partisi, grevde olan DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikasında örgütlü Haspolat Arıtma Tesisi çalışanlarını ziyaret etti. CTP heyetinde, Genel Sekreter Tufan Erhürman, Örgütlenme Sekreteri Erdoğan Sorakın ve Sivil Toplumla İlişkilerden sorumlu MYK üyesi Ahmet Barçın yer aldı.
CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, özel sektörde çalışan emekçilerin iş güvenliği açısından ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bulunduklarını, grevin temel sebebinin de bu olduğunu, bu örneğin özel sektörde sendikalaşmanın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti.

ERHÜRMAN: İŞVEREN TARAFI HIZLI DAVRANMALI
Erhürman, sendikanın işverenle uzlaşma sağlanması konusunda çok önemli bir çaba sergilediğini, bu çaba sonucunda işveren temsilcileriyle Sendikalar Mukayyidi huzurunda bir mutabakata da varıldığını, mutabakat metninin yürürlüğe girebilmesi için şu anda işveren yetkililerinden onay beklendiğini hatırlatarak, iş yerinde çalışma barışının yeniden sağlanabilmesi için işveren tarafına hızlı davranma çağrısı yaptı. Erhürman, ayrıca, grevin başlamasından bu yana Çalışma Bakanlığı’nın grev yerine herhangi bir yetkili müfettiş göndermemiş olmasını eleştirerek, “Hükümet hem bu konuda üzerine düşeni yapmalı, hem de mutabakat metninin onaylanması için işveren nezdinde girişimde bulunmalı, grevi ertelemek gibi bir seçeneği ise aklından dahi geçirmemelidir” dedi.