CTP Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın, Dış İlişkiler Sekreteri Fazilet Özdenefe ve Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) 9. Kongresi’ne katıldı.

Bugün gerçekleşen kongrede genç kadınların işsizliği üzerinde duruldu ve genel ekonomik kriz ortamından ağırlıklı olarak etkilenen kesimin kadınlar olması tartışıldı. CTP’li yetkililer Brüksel’deki kongrede, yuvarlak masa tartışmalarına katıldı ve Avrupa’yı içinde bulunduğu krizden çıkarmanın yolları konuşuldu.

GELECEK GENÇ SOSYALİSTLER  

Tek başkan adayı olan Sergei Stanishev yeniden başkan seçilerek, konuşmasında sosyalistlerin önümüzdeki dönem yapacaklarını sıraladı. En önemli sıkıntının genç işsizlik sorunu olduğunu söyleyen Stanishev, bugün İspanya’daki gençlerin yüzde 50’sinin, Belçika’dakilerin yüzde 30’unun işsiz olduğunu belirtti. Bu örneğin gelecek için tehlikede anlamına geldiğini ifade eden Satnishev, Kongre’nin bu yıldı sloganını tekrarlayarak, “O yüzden senin geleceğin benim geleceğim” diyerek gençlere seslendi.

KEMER SIKMA YERİNE BÜYÜME POLİTİKALARI

Kongre’de ayrıca, özellikle banka sektörünün kontrol altına alınması gerektiği ve piyasaların demokrasiyi değil, demokrasinin piyasaları idare etmesi gerektiği üzerinde benzer görüşler ortaya konuldu. Sadece kemer sıkma politikaları ile krizden çıkılamayacağı vurgulanarak, büyümeyi sağlayacak politikalara odaklanılması gerektiği konusu kuvvetle vurgulandı. 

Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ise sadece kemer sıkma yöntemiyle kendini düzeltebileceğini düşünenlerin, kendi boyunlarına geçirdikleri ipleri çekmekte olduklarını söyledi. Başbakan, “Krizin atlatılabilmesi için mali sektörlerin de Avrupa çapında entegre edilmesi ve ortak kurallarla düzenlenmesi gerekiyor. Eğer tüm AB ülkeleri bu entegrasyona hazır değilse bile, hazır olanlara bu imkanın tanınması gerekir” dedi. 

PAPANDREU İLE GÖRÜŞME

Farklı delegasyonlarla temaslarda da bulunan CTP’li heyet, özellikle Yunanistan Eski Başbakanı Papandreu ile Rum tarafındaki seçimlerden sonraki süreçte Kıbrıs müzakerelerinde takip edilebilecek yolla ilgili fikir alışverişinde bulundu.