CTP-BG, yerel yönetim çalışmalarını masaya yatırmaya devam ediyor…

 CTP-BG, yerel yönetim çalışmalarını masaya yatırmaya devam ediyor… 

 
CTP-BG Girne İlçesi’nin düzenlediği Girne Yerel Yönetim Çalışmaları sunumunda yerel yönetimdeki çağdaş anlayış vurgulandı…
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) yerel yönetimlerin çalışmalarına yönelik olarak başlattığı değerlendirme ve sunum toplantıları devam ediyor. İlki geçtiğimiz Pazartesi (16 Kasım) Dikmen’de gerekleştirilen toplantıdan sonra dün akşam (18 Kasım Çarşamba) da CTP-BG Girne İlçesi Girne’nin Yerel Yönetim Çalışmaları Sunumu’nu gerçekleştirdi.
Girne Dome Otel’de gerçekleştirilen sunumun CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasının ardından CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, katılımcıları toplantının amacıyla ilgili bilgilendirirken, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın Girne Belediyesi’nin icraatlarının sunumunu yaptı.
 
 
EMİNAĞA
 
CTP-BG Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa konuşmasında yerel yönetimlerde çağdaş hizmet anlayışına vurgu yaptı. Artık klasik anlamıyla belediye icraatlarının bugünün şartlarında yetersiz kaldığının altını çizen Eminağa dünyada yerel yönetimlerin artık belediyecilik olarak değil de yerel hükümetler olarak adlandırılmakta olduklarını kaydetti.
 
CTP’li belediyelerin de klasik belediye anlayışının üzerinde icraat yaptıklarına işaret eden CTP-BG Girne İlçe başkanı, CTP-BG’nin bu bağlamda hükümette bulunduğu dönemde Belediyeler Yasasını çağdaş belediyecilik anlayışına paralel olarak revize ettiğini anımsattı. Ocak ayından itibaren siyasetin zirveye tırmanacağına işaret eden Eminağa, “önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve yerel yönetimler seçimleri var. Tüm CTP-BG’liler çözüm ve barışa bir an önce ulaşılmasını istemektedirler” diyerek, bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemini vurguladı.
 
 
KUNTAY
 
Eminağa’dan sonra söz alan CTP-BG MYK Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay ikincisi gerçekleştirilmekte olan Yerel Yönetim icraatlarının sunumuna yönelik toplantılarda CTP-BG’li belediyelerin 2006 yılından bugüne kadar olan icraatlarının ele alınacağını; unutulan icraatların anımsatılacağını vurguladı.
 
Konuşmasında yerel yönetimlerle yerinden yönetimin önemini vurgulayan Kuntay, insanların yaşam kalitesi ve standartlarının yerel yönetimlerle değişip gelişebileceğini kaydederek, “dünyada kentin, gençlerin, çocukların, yaşlıların yaşamları, sosyal, kültürel kaliteleri yerel yönetimlerin yetkileri artırılarak geliştirilmektedir” diyerek CTP-BG’nin yerel yönetimlere yönelik hedeflerinden önde geleninin bu olduğunun altını çizdi.
 
Cumhurbaşkanlığı ve ardından gelecek olan Yerel Yönetim seçimlerinin önemine de değinen Kuntay, tek amacı Genel Başkanları Eroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapmak olan UBP’nin plansızlık ve programsızlığının seçimlere yansıyacağı vurguladı ve “Cumhurbaşkanlığı e yerel seçimlerde elde edeceğimiz başarının ardından sıra genel seçime gelecektir” dedi.
 
 
AYGIN
 
Girne Belediyesi’nin icraatlarıyla ilgili sunumu yapmak üzere kürsüye çıkan Girne Belediyesi Başkanı Sümer Aygın, CTP’nin belediyeleri almasıyla vatandaşların gerçek anlamda çağdaş hizmetle karşılaştıklarını vurguladı. “Bizler, sizlerin görevlendirdikleri insanlarız. Ne yapmışsak nedeni sizsiniz, bizler, sizlerden aldığımız motivasyonla çalıştık, size aracı olduk. CTP’li Girne Belediyesi, bugün ortaya yepyeni bir Girne çıkarmıştır” dedi.
 
CTP’den önce ve CTP ile birlikte günümüze kadar gelen Girne’nin fotoğraflarla karşılaştırmalı sunumunu yapan Aygın, trafik düzenlemeleri, çemberlerin yapılandırılmaları, Amfitiyatro, Kervansaray Plajı, çeşitli sokak ve mahalleler, Ziya Rızkı Caddesi’nin düzenlemesi, Belediye Meydanı, Açı Pazar gibi hizmetleri slayt gösterileri eşliğinde konuklara yeniden anımsattı.
 
Alt yapı, sosyal ve kültürel alanlardaki hizmetler yanında belediyenin uluslar arası ilişkilere de önem verdiğine işaret eden Girne Belediye Başkanı, gerçek anlamda kardeşlik ilişkisi kurulan birçok yabancı ülke kentlerinin belediyeleri bulunduğunu kaydetti.
Tüm bunların halkın desteğiyle ve halkla birlikte gerçekleştirildiğini vurgulayan Aygın, sunumunun sonunda ileriye yönelik projelerle ilgili bilgi aktardı.